Druhý ročník podujatia MOVEMBER

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ pripravili pre mužov ďalší „fúzatý november“ – budú ich informovať o samovyšetrení semenníkov

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v sobotu 12. novembra 2016 druhý ročník úspešného podujatia MOVEMBER, ktoré má za cieľ šíriť informovanosť medzi mužmi o rakovine prostaty a iných závažných zdravotných problémov týkajúcich sa silnejšieho pohlavia. Akcia Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice sa uskutoční v košickom Auparku v čase medzi 14. a 19. hodinou a podporujú ju aj viaceré známe tváre – členovia košickej kapely No Name, i košickí športovci. Jej mottom je slogan „Zmeňme tvár mužského zdravia“.

„Cieľom podujatia je osloviť okoloidúcich pánov a zvýšiť povedomie mužov o ochoreniach trápiacich silnejšie pohlavie, teda rakoviny prostaty a semenníkov. Medici budú taktiež informovať mužov o možnosti prevencie a spôsobe samovyšetrenia semenníkov, ktoré je jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako odhaliť rizikovú situáciu včas. Po 16. hodine bude záujemcom k dispozícii aj urológ MUDr. Ľubomír Lachváč, PhD., ktorý poskytne mužom odborné poradenstvo,“ hovorí študent 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Samuel Brunc, podľa ktorého sa minulý rok pri pilotnom prvom ročníku ‚fúzatého‘ novembra podarilo študentom v Košiciach osloviť 255 pánov, pričom veria, že tento rok toto číslo prekonajú.

Názov MOVEMBER vznikol z kombinácie mužského symbolu – fúzov, ktoré sa v angličtine nazývajú ‚moustache‘ a názvu aktuálneho kalendárneho mesiaca. Podujatie je súčasťou celoslovenskej aktivity medikov, ktorej cieľom je šíriť osvetu o mužských onkologických ochoreniach, pretože samovyšetrením semenníkov, podobne ako samovyšetrením prsníkov u žien, je možné odhaliť nádor rýchlejšie, začať liečbu včas a predísť zbytočným úmrtiam.

„Pre každého záujemcu budeme mať v našom infostánku k dispozícii propagačné materiály poskytnuté Ligou proti rakovine a anatomický model na demonštrovanie samovyšetrovacej techniky semenníkov. V realisticky pôsobiacej silikónovej makete bude možné nahmatať semenotvorné kanáliky, riedke väzivo i dve patologické štruktúry, ktoré by sa v zdravých semenníkoch nemali nachádzať. Každý muž, ktorý pohmatom objaví hrčky imitujúce zhluky nádorových buniek, od nás dostane modrú stužku, ktorú si môže pripnúť na znak solidarity s pacientmi, ktorí bojujú, alebo v minulosti bojovali s rakovinou semenníkov,“ vysvetľuje  Samuel Brunc.

Podujatie má za cieľ ukázať mužom, že dbať o seba a svoje zdravie by malo byť súčasťou každodenného života mužov a nejde o žiadne tabu. Jeden z okoloidúcich bude môcť získať cédečko skupiny No Name, ktorá podujatie podporuje a propaguje ho aj na svojom facebookovom profile. Štyria jej členovia sa nafotili pri ceste vlakom z koncertu so symbolom podujatia – fúzikmi a líder skupiny Igor Timko za všetkých vyjadril svoj postoj.2016_11_09_movember

„Muži sú v oblasti zdravia vo všeobecnosti nezodpovednejší ako ženy a ich negatívny vzťah k lekárom je povestný… Určite nehovorím len za členov našej kapely – chlapi, ruku na srdce, ktorý z vás chodí rád po doktoroch a kto myslí na prevenciu? Pritom niekedy stačí tak málo, aby sa závažné ochorenia odhalili včas. Oceňujem preto zaujímavú aktivitu študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorí v októbri informovali ženy o rakovine prsníkov a maternice, a teraz sa zamerali na mužské zdravie,“ hovorí Igor Timko, ktorý venoval medikom niekoľko cédečiek skupiny No Name. Jedno z nich bude aj cenou v tematickej súťaži medikov o najkreatívnejšie fúzy alebo bradu.

Študenti medzi kolegami vyhlásili súťaž o najkreatívnejší doplnok tváre v podobe fúzov alebo brady, aby šli príkladom, povzbudili mužov k zapojeniu sa do akcie a podporili myšlienku prevencie. Na nafotenie vlastných či prirobených fúzov a brád majú študenti celý november. S fúzikmi sa budú môcť odfotiť aj návštevníci Auparku.

Fúzatému novembru fandia aj košickí futbalisti Dalibor Takáč, František Pavúk, Mojmír Trebuňák, Róbert Jano, Zoltán Žebík, Kamil Karaš  a s fúzikmi sa nechali nafotiť aj hráčky GOOD ANGELS Košice Zuzana Žirková a Barbora Bálintová. Aktivitu študentov podporuje aj vedenie Lekárskej fakulty UPJŠ. „Som veľmi rád, že sú naši študenti aktívni a získavajú už počas štúdia skúsenosti s organizáciou odborných a osvetových podujatí, pričom si trénujú i komunikáciu so svojimi potenciálnymi pacientmi. Verím, že tak ako nedávno podujatie nazvané ‚Ružový október‘, si aj ‚fúzatý‘ november nájde medzi mužmi svojich priaznivcov a napomôže šíreniu osvety v súvislosti s výlučne mužskými ochoreniam,“ poznamenáva dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.

 


Čo je to „MOVEMBER“
Akciu „november bez holenia“, spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande. Postupne sa rozšírila aj do ďalších krajín, kde dobrovoľníci vyzývajú v mesiaci november mužov, aby odložili holiace strojčeky a žiletky a nechali sa zarásť, pretože symbolom tohto podujatia sú fúzy. V rôznych štátoch má formu charitatívnej alebo osvetovej akcie zameranej na tabuizovaný boj za mužské zdravie.