Nové riešenia v oblasti stomatologickej chirurgie

Skúsenosti s riešením defektov v oblasti úst a ústnej dutiny nedávno prezentoval  na 23. kongrese Európskej asociácie maxilofaciálnej (stomatologickej) chirurgie v Londýne prednosta I. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a UNLP Košice MUDr. Stanislav Andrejko, PhD.

Špecifické operácie trvajú niekoľko hodín a často ide o veľmi radikálne zákroky. Pokiaľ by sa len odstránil nádor a zostávajúce zdravé tkanivo jazyka by sa jednoducho všilo k časti ďasna alebo líca, pohyblivosť jazyka by bola minimálna. Pacient by mal vážne problémy nielen s artikulovanou rečou, ale aj príjmom potravy, pretože kvôli obmedzenej funkcii jazyka by mal problém prehĺtať. Aj týmto spôsobom, teda bez implantácie nového laloka je možné riešiť odstránenie nádorov v oblasti jazyka, no kvalita života pacienta je potom oveľa horšia, ako pri našití laloka z brady, či iného miesta na tele.

Jazva po zákroku
Jazva po zákroku

„Po odstránení nádoru z časti jazyka, niekedy i celej jeho polovice, vzniká veľký defekt. Tento defekt vieme zrekonštruovať práve spomínaným lalokom z oblasti brady. Pritom je potrebné vypreparovať cievnu stopku laloka, ktorá lalok vyživuje a dostatočne veľkú časť kožnosvalového tkaniva, ktoré potom všijeme do miesta defektu v ústnej dutine. Podbradový lalok je možné využiť aj pri rôznych stratových poraneniach v oblasti tváre, pričom tieto operačné zákroky trvajú často aj 10 hodín,“ konštatuje Mudr. Stanislav Andrejko, PhD.

Podbradový lalok (tzv. submentálny flap) je veľmi vhodným riešením, pretože ide o miesto blízke tvári, má podobné zloženie kože a je možné ho vložiť do ústnej dutiny na vykrytie vzniknutej straty po odstránení nádoru. Jeho veľkou výhodou je pomerne pohyblivá cievna stopka, ktorá má rádius 10 až 20 centimetrov, takže sa dá lalokom dobre pohybovať a hodí sa na rekonštrukciu spodiny úst alebo časti jazyka.

RNDr. Jaroslava Oravcová

Autor foto: Žofia Hnátová, UPJŠ LF