Nie každý vynález začína svoju históriu slovami Už starovekí Peržania, Egypťania, Číňania či Gréci a Rimania. Medzi také patrí aj 45-ročný oslávenec – mobilný telefón.
Ako to už býva, počiatky vynálezu sa začínajú pred jeho narodením. Platí to aj v prípade mobilného telefónu. Dá sa povedať, že tento prístroj sa začal vyvíjať od roku 1906, keď Guglielmo Marconi (1874 – 1937) ako prvý realizoval prenos hlasu prostredníctvom rádiových vĺn. To sa dá považovať ako prvý pokus bezdrôtovej komunikácie. V roku 1908 získal Nathan B. Stubblefield z Kentucky americký patent na bezdrôtový telefón, ktorý používal magnetickú indukciu. Tento praktický farmár, ovocný pestovateľ a elektrikár však svoj patent nedotiahol do komerčného úspechu. V roku 1940 sa v USA objavili prvé rádiotelefóny – otcovia mobilov. Nepripájali sa však do telefónnej siete a súčasné vysielačky sú im bližšie ako mobilné telefóny. Prvý telefón, ktorý by sme už s odretými ušami mohli nazvať mobilným, sa objavil v roku 1946 u švédskych policajtov. Dokázal vykonať až šesť krátkych telefonátov, kým nevybil batériu v aute. Navyše, ani tento telefón sa nepripájal do siete automaticky, musel to vykonať operátor. Švédom sa mobilné telefonovanie asi zapáčilo, pretože v roku 1956 sa v Štokholme inštaloval prvý automatický systém na mobilné telefonovanie s dvoma kanálmi a piatimi mobilnými stanicami. Kto chcel volať mobilným telefónom, musel vedieť, k akej základnej stanici mobilný telefón patril. Telefón mal rozmery cestovného kufra, hmotnosť 40 kilogramov a stál toľko ako auto, v ktorom bol namontovaný. Celá sieť mala 100 účastníkov a pokrývala oblasť 25 až 30 štvorcových kilometrov. Technika sa však začala veľmi rýchlo zlepšovať, a tak roku 1965 Ericsson predstavuje MTA, prvý automatický systém pre mobilné telefóny na svete. Azda najväčším medzníkom v modernej mobilnej komunikácii je 3. apríl 1973. Vtedy pracovník Motoroly Martin Cooper pri prechádzke po uliciach New Yorku prvý raz zavolal z mobilného telefónu, a to konkurenčným vývojárom v laboratóriách Bell Labs spoločnosti AT&T. Tento prvý mobilný telefón sveta už aj v súčasnom ponímaní vážil asi dva kilogramy. Za tento úspech môžeme vďačiť aj Cooperovmu šéfovi a vedúcemu telekomunikačných služieb Motoroly Johnovi F. Mitchelovi, ktorý dbal na to, aby Motorola rozvíjala bezdrôtové komunikačné výrobky. Trvalo však rovných desať rokov, kým sa mobilná komunikácia dostala do praxe a bol to mobilný telefón Motorola DynaTAC, ktorý sa stal prvým populárnym mobilom, aj keď sa dal nosiť len v taške, no rozhodne nie v dámskej – bol 33 centimetrov vysoký a vážil 800 gramov. Bol však symbolom úspechu, a tak niet divu, že ho Michael Douglas ako Gordon Gekko predviedol aj vo filme Wall Street.
R
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.