Vedeli ste, že najlepšia európska základná škola je v bratislavskej Petržalke? Žiaci z nej sa tento rok dotkli ozajstných meteoritov, kozmických staníc, Lomnického štítu, a hlavne špičkových svetových vedcov.
Šiesty ročník Superškoly vyvrcholil plne hradeným sústredením pre 27 najúspešnejších žiakov v 9 trojčlenných tímoch a ich lektorov, ktorí vzišli spomedzi 2 469 účastníkov. Vo Vysokých Tatrách zažili veľhory na vlastnej koži a na vrchole Lomnického štítu prešli školením pracovníkov Astronomického ústavu a Ústavu experimentálnej fyziky SAV. Seminár viedol aj Ján Baláž, ktorý projektoval už 12 vesmírnych modulov pre rôzne kozmické agentúry (iba jedna sa nedostala na orbitu kvôli výbuchu nosnej rakety). Žiaci sa dotkli súčastok reálne testovaných vo vesmíre aj naším kozmonautom. Dozvedeli sa tiež o nových, budúcich misiách z prvej ruky. Inšpektorka prednášku zhrnula slovami: Absolútne ticho, 350 zdvihnutých rúk a nekonečné otázky.
Vzácni hostia
Až z Kanady priletel prednášať ako hosť SAV Matej Moravčík z centrály Google, jeden z najsklonovanejších svetových vedcov, ktorý s pomocou umelej inteligencie porazil najlepších svetových hráčov pokru. Aké boli víťazné otázky pre Mateja Moravčíka? Koľko neurónov potrebuje umelá inteligencia na rozlíšenie mačky od psa? Má UI emócie? Koľko otázok sa nachádza na Googli? Profesor Vladimír Porubčan priniesol celoživotné skúsenosti zo spracovania meteoritov z rôznych kútov sveta. Tie naše, niektoré vážiace cez 5 kg, si všetkých 366 žiakov a učiteľov mohlo na prednáške aj ohmatať. Túto šancu všetci do jedného využili. Vedeli ste, že ešte nikdy meteorit nezabil človeka, len raz psa? Šesťdesiat žiakov si na vypracovanie vybralo projekt Stolových hôr prednášajúceho Tomáša Derku, hosťa SAV z Prírodovedeckej fakulty UK. Ten deti strhol pútavým rozprávaním o dobrodružných expedíciách do exotických krajín a vedeckého spracovania vzoriek. Tandem Erika Ďuriníková a Svetlana Miklíková z Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV pripravujú tzv. trójske kone. Do nich sa vloží gén produkujúci proteín, ktorý premieňa netoxické predliečivo na cytotoxickú látku s ničivým účinkom na nádorové bunky, čím sa obchádzajú vedľajšie účinky chemoterapie. Každá jedna živá bunka v tele sa môže vymknúť kontrole a dôležité pre vedcov je zistiť, ako sa dá liečiť. Marcel Novák predniesol prednášku na tému Peniaze nie sú zadarmo. Sú teda? Nie sú. Tak ako nič v živote nie je zadarmo, i keď niekedy to môže vyzerať naozaj tak. Deti sa odtiaľ dozvedeli, že naši slovanskí predkovia platili plátnom – a odtiaľ vzniklo slovo platiť. Okrem toho odzneli aj prednášky Jaroslava Klaudínyho z Chemického ústavu SAV o včele medonosnej, Kataríny Haberlandovej z Historického ústavu SAV o slovenských mostoch z regiónu, v ktorom žijú a Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV vysvetlil, čo sú to peniaze a aké sú ich úskalia.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Peter Vršanský