Strelci v akcii

Svet akčných filmov ponúka nielen hrdinov s vypracovanými postavami, ktorí plátajú diery v spravodlivosti a v boji proti zlu odhodlane nasadzujú vlastné životy, ale aj scény prekračujúce hranice reálnosti. 

Udržať diváka akčného filmu v napätí od začiatku do konca je poriadny kumšt. A tak hollywoodska továreň na sny vychádza divákovi v ústrety. Produkuje obrovské množstvo akčných scén, filmových efektov, vtipných výrokov – a prehreškov proti zákonom prírody.

Babrácki snajperi

Veľká časť hollywoodskych nájomných vrahov je z radov snajperov – ostreľovačov. Plán na likvidáciu cieľa majú vypracovaný do najmenších detailov, a tak – ak nie sú vyslovení samotári – ešte spiacej kráske na rozlúčku flegmaticky povedia Hasta la vista, baby!, zoberú kufrík s poskladanou puškou a vyberú sa na vopred prichystané miesto streľby. Tu si z kufríka vyberú jednotlivé časti zbrane, poskladajú ju a čakajú na príchod cieľa. Chyba nie je v poskladanej puške v kufríku, aj v reálnom živote je to vcelku bežná vec. Problém však nastáva, keď sa optika oddelí od zbrane a následne sa zmontuje. Tu totiž absentuje nastreľovanie mierenia, pretože každé hýbanie s ďalekohľadom má veľmi veľký dosah na presnosť. Po poskladaní zbrane sa ostrostrelcovi už nikdy nepodarí presne namontovať optiku do tej istej pozície. A hoci by bolo mierenie vychýlené čo i len o milimeter, na 200 – 300 metrov sa guľka môže odchýliť o metre. Len na ilustráciu: Jedna z najlepších ruských ostreľovacích pušiek s integrálnym tlmičom zvuku VSS Vintorez má efektívny dostrel 400 metrov. No táto vysoko hodnotená zbraň má za ideálnych podmienok pri streľbe na 100 metrov rozptyl asi 75 mm a v prípade, že strieľa počas bočného alebo nárazového vetra, môžeme túto hodnotu pokojne vynásobiť tromi. Pri rýchlosti bočného vetra 10 m/s je rozptyl na 100 metrov 8,2 cm, na 300 metrov však už 69,21 cm a pri rýchlosti 20 m/s predstavuje rozptyl na 100 metrov 16,5 cm, no na 300 metrov až takmer 140 cm.

Hlučné tlmiče

Náboje sa vyrábajú na zneškodnenie nepriateľa, nie na jeho odhodenie, foto Pixabay.

Inou kapitolou je používanie tlmičov. Ich cieľom je tlmiť hluk, ktorý vznikne pri streľbe, čo zákerní filmoví zloduchovia neraz potrebujú. Počuť len štipľavé fľusnutie, ktoré prehluší pád mŕtveho tela. Vo svete, kde platia fyzikálne zákony, to také jednoduché, no najmä tiché nie je. Tresk výstrelu spôsobuje v okamihu, keď strela opustí ústie hlavne, náraz plynov prúdiacich veľkou rýchlosťou z hlavne na okolitú atmosféru. Rýchlosť výstrelných plynov môže dosiahnuť až 2 000 m/s. Tento tresk možno utlmiť, no nie umlčať. Stačí dať do prúdu z hlavne prúdiacich plynov akúkoľvek mechanickú prekážku, na ktorej sa výstrelné plyny schladia, spomalia, rozptýlia či zastavia. Keďže aj tu platí zákon zachovania energie a prvá termodynamická veta, kinetická energia plynov sa mení na teplo. Úplne stíšiť treskot výstrelu je však vec filmových zvukárov. Medzi dĺžkou hlavne a akustickým tlakom plynov výstrelu platí vzťah, že čím je hlaveň kratšia, tým je akustický tlak plynov opúšťajúcich hlaveň vyšší, a naopak, čím je hlaveň dlhšia, tým je tlak nižší. Bez použitia tlmiča môže hluk výstrelu dosiahnuť viac ako 140 dB, bežný tlmič stlačí hluk výstrelu na asi 100 dB. Na zabitie človeka treba zásah do hlavy strelou s hmotnosťou väčšou ako 5 gramov a s dopadovou energiou väčšou ako 80 joulov. Pri týchto parametroch musí guľka opustiť ústie hlavne rýchlosťou asi 180 m/s, pričom strela vyvinie hluk približne 83 dB. Prirodzene, že platí čím ťažšia guľka, tým nižšia rýchlosť strely. Pri 10-gramovej guľke musí byť minimálna úsťová rýchlosť 126 m/s, čo spôsobí hluk asi 80 dB, 15-gramová guľka musí opustiť ústie hlavne rýchlosťou asi 103 m/s, čo vyvolá akustický tlak približne 78 dB. Inými slovami – aj pri maximálnej možnej hmotnosti strely 15 gramov nemožno pri zachovaní účinnosti znížiť hluk letiacej strely pod 80 dB. Preto je jedno, z ako tichej zbrane vystrelíte. Pri  minimálnej dopadovej energii 80 joulov vyvolá letiaci projektil hluk minimálne 80 dB a to je skutočnosť, ktorú nemôžeme zmeniť. Teda všetci okrem filmárov…

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R

Foto IMDb