NOVÁ ÉRA televízie

Napriek novým možnostiam sledovania televíznych programov na internete a ponuke audiovizuálnych služieb má televízia v domácnostiach ešte vždy svoje pevné miesto. Jej pozíciu upevňuje aj nástup zobrazovacej technológie Ultra HD. 

UHD rozlíšenie zobrazuje detaily vo vysokej kvalite.
UHD rozlíšenie zobrazuje detaily vo vysokej kvalite.

Spôsob, akým sa dnes prezentuje audiovizuálny obsah, sa v porovnaní s minulosťou výrazne zmenil. Divák sa už nemusí viazať na konkrétny vysielací čas obľúbeného seriálu či filmu, pretože si ho môže pozrieť z archívu alebo si ho nahrať. Ak má chuť na nejaké zábavné video, prírodopisný dokument alebo seriál, ktorý sa u nás ešte nevysielal, stačí mu len internetové pripojenie a o zábavu má postarané.
Napriek týmto nesporným výhodám má televízia ešte vždy čo ponúknuť. Je to niečo, čo jej počítač, tablet či smartfón môžu zatiaľ len závidieť – vysokú kvalitu obrazu a zvuku.

Zamerané na detaily 
Nádejou blízkej budúcnosti pre televíziu je formát Ultra HD (UHD). Jeho základné rozlíšenie 4K má veľkosť 3 840 × 2 160 pixelov, čo je štvornásobok formátu HD. S Ultra HD rozlíšením sa tak aj do domácností dostáva ostrosť hollywoodskych veľkofilmov, tie sa totiž už niekoľko rokov nakrúcajú na digitálne 4K kamery.

Podľa odhadu odborníkov má v roku 2020 v Európe vysielať približne päťdesiat televíznych staníc v UHD kvalite a o päť rokov neskôr ich má byť až päťkrát viac.

Dlhá cesta k UHD 
Cesta k novej kvalite televíznej zábavy však nebola jednoduchá. Kým prvú obrazovku so 4K rozlíšením predstavila spoločnosť IBM už v roku 2001, prvé verejné vysielanie v UHD formáte sa podarilo japonskej verejnoprávnej televízii až o sedem rokov neskôr. Míľnikom pre novú technológiu sa stali živé prenosy z letnej olympiády v Londýne pred štyrmi rokmi. Toto vysielanie však bolo určené len na verejné premietanie na pätnásť metrov širokých plátnach v Londýne, Glasgowe a Bradforde.
Nasledovalo prispôsobenie 4K signálu na jeho prenos prostredníctvom bežnej telekomunikačnej infraštruktúry. To sa podarilo v apríli 2013 satelitnému operátorovi SES, keď po prvý raz vysielal signál v rozlíšení UHD, kódovaný vo formáte HEVC (kompresia signálu pôvodne vyvinutá pre filmový priemysel). Vznikol nový štandard pre satelitné i pozemné vysielanie novej generácie a dnešné televízne prijímače sú už schopné ho spracovávať.

Signál z vesmíru 46 satelityvkozme
Satelity Astra tak mohli v roku 2014 začať skúšobne vysielať v rozlíšení UHD aj do domácností. Spoločnosť SES v tomto formáte v júni odvysielala Majstrovstvá sveta vo futbale z Brazílie, v novembri berlínsky koncert skupiny Linkin Park a začiatkom júna minulého roku finále futbalovej Ligy majstrov. Od polovice decembra 2014 tri mesiace fungoval UHD kanál, ktorý spoločnosť SES vysielala z družice ASTRA 3B v spolupráci so slovenskou RTVS.
V našich zemepisných šírkach je možné nekódované UHD demo kanály so 4K obsahom sledovať cez satelity Astra. Nad Európou sú spolu tri satelity a nedávno vypustili ďalší nad územím Severnej Ameriky. Prostredníctvom flotily družíc Astra budú už čoskoro v UHD kvalite vysielať aj prvé komerčné stanice.

Prísne tajná zábava 
Na to, aby sa UHD kanály mohli stať súčasťou platených programových balíčkov satelitných televízií, je potrebné ich zašifrovať. To sa po prvýkrát podarilo predvlani v septembri, a tak ďalšiemu rozšíreniu UHD už nestojí nič v ceste. Podľa odhadov odborníkov má v roku 2020 len v Európe vysielať približne päťdesiat UHD staníc a o päť rokov neskôr ich má byť až päťkrát viac.
Drvivá väčšina z nich sa bude vysielať z kozmu. Satelit napokon udával aj tempo digitalizácie televízneho vysielania rovnako ako v priebehu posledných rokov umožnil rozšírenie formátu HD.

 

R
Foto SES