Ponožky proti kliešťom ocenené Zlatým kosákom na Agrokomplexe 2018 a strieborná medaila z vedecko-technickej súťaže CASTIC 2018 v Číne majú spoločného menovateľa. Opäť sa potvrdilo, že Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti vedy a techniky.
Tohtoročný 33. ročník čínskej vedecko-technickej súťaže pre adolescentov CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) sa konal v meste hôr, v Čonkingu v stredozápadnej Číne. Ide o najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž pre mladých vedcov a inžinierov v Číne. Tento rok sa jej zúčastnilo 88 medzinárodných projektov zo 45 štátov, spolu 207 medzinárodných účastníkov.
Striebro z Číny
Slovensko reprezentovali Jakub Fecko a Sebastian Ivan s projektom Switching with disconnector in power station (Spínanie odpojovačom v elektrickej stanici), ktorý bol jedným z víťazných projektov národného Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017. Jakub a Ivan tento rok maturovali na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Prešove a plánujú pokračovať v štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Slovenskú delegáciu v Čí- ne viedol RNDr. Michal Zajaček, PhD., spolupracovník AMAVET-u a hodnotiteľ na Festivale vedy a techniky AMAVET. Po štyroch náročných dňoch prezentovania projektu pred odbornou hodnotiacou komisiou a verejnosťou sa konalo slávnostné vyhodnotenie súťaže, v ktorom Jakub a Sebastian obsadili výborné druhé miesto medzi medzinárodnými delegáciami a získali strieborné medaily.
Zlato z Agrokomplexu
Zlatý kosák na tohtoročnom Agrokomplexe v kategórii Veda a výskum sa začal rysovať tiež na súťaži CASTIC v Číne v minulom roku. Aj Samuel Smoter a Miriam Feretová, študenti z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove získali v Číne v roku 2017 strieborné medaily.
Na tohtoročnom Agrokomlexe 2018 už predstavili zdokonalený projekt – testovanie vybraných rastlinných extraktov s deklarovaným repelentným účinkom na dvoch významných stredoeurópskych kliešťoch, s potenciálnym využitím ako aditív do nových protikliešťových vláken alebo repelentov. Ich výsledky využil Parazitologický ústav SAV pod vedením Branislava Peťka. Na Agrokomplexe spoločne prezentovali prototyp funkčného vlákna PROLEN Tickfree zo závodu Chemosvit Fibrochem, a. s., s modifikáciou na báze prírodných rastlinných extraktov s repelentným účinkom proti kliešťom vo forme vzoriek vlákna, funkčných textílií. Predstavili aj ich prvý komerčný výrobok, ponožky s protikliešťovou funkciou. Projekt aplikovaného výskumu vedie Branislav Peťko, ktorý bol aj odborným konzultantom pre Miriam a Samuela, talentov z Asociácie pre mládež, vedu a techniku už na Festivale vedy a techniky AMAVET v roku 2016. Ich práca má interdisciplinárny charakter a spája nové prístupy v parazitológii s chemickými technológiami na ochranu ľudí a domácich zvierat pred kliešťami a nebezpečnými chorobami, ktoré na nich prenášajú. Využíva inovatívnu technológiu výroby modifikovaného polypropylénového vlákna s trvalou protikliešťovou úpravou s pevne ukotvenými prírodnými látkami, ktoré sa pomaly uvoľňujú na povrch, z autorskej dielne Jaroslava Lučivjanského.
Ján Nemec
AMAVET
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.