Predstava kuchyne ako fyzikálneho laboratória sa zdá byť rovnako uletená ako varenie na demonštráciu fyzikálnych javov. Oboje však súvisí s fyzikou väčšmi, ako sa na prvý pohľad zdá.
Veľkú chybu robia tí, ktorí zatvárajú fyziku len do učebníc a laboratórií. Fyzika, či ešte lepšie – fyzikálne javy, totiž neexistujú len na výučbe v škole, ale sú všade okolo nás, dokonca môžu byť aj zaujímavé a zábavné. Stačí len vkročiť do kuchyne a na začiatok si pripraviť, povedzme, čaj. Recept na čaj, ak sa vôbec dá nazvať receptom, je azda najjednoduchší zo všetkých receptov: Napustiť vodu do nádoby, postaviť nádobu na horák, zapáliť oheň a čakať, kým voda zovrie. Horúcou vodou potom stačí zaliať čaj, počkať, kým sa vylúhuje, a potom podľa chuti môžeme tekutú dobrôtku ešte osladiť. Komu sa zdá príprava čaju nudná rutina, môže si ju pri jednotlivých úkonoch spestriť oprašovaním zabudnutých vedomostí z fyziky.
Otočením kohútika vodovodu sa pustí prúd vody. Pri pozornom pozorovaní prúdu si všimneme, že sa smerom nadol zužuje. Tento jav možno pripísať na vrub gravitačnej sile. Keď vyteká voda z vodovodu, povrchový tlak udržuje na jej pramienku niekoľkocentimetrový priemer. Ale voda, ako všetky padajúce telesá, zvyšuje každou sekundou rýchlosť o 9,81 m/s, ktorá pôsobí na jej tlak ako pohon. Kým položíme nádobu na horák, všimneme si, že po zavretí kohútika odpadne z vodovodu ešte niekoľko kvapiek. Nie vždy sú však rovnakej veľkosti – ak púšťame teplú vodu, kvapky sú menšie ako zo studenej. Vysvetlenie je prosté: studená voda má väčšie povrchové napätie. Princíp varenia vody je všeobecne známy, a preto netreba riešiť, ako funguje tepelná výmena a prečo je lepšie variť vodu v uzavretej nádobe. No práve tieto vedomosti sú dobré na ohúrenie tých, ktorí fyziku zavreli len do učebníc. Stačí naplniť skúmavku vodou, vložiť do nej kúsok ľadu a niečím ho zaťažiť, aby nevyplával na povrch, pretože je ľahší ako voda. Potom stačí zahrievať hornú časť skúmavky. A hoci voda začne čoskoro vrieť, ľad sa neroztopí. Nejde však o nijaký zázrak či kaukliarstvo, ale len o využitie poznatkov z termodynamiky. Voda sa teplom rozťahuje stáva sa ľahšou, a preto neklesá ku dnu skúmavky, ale zostáva v jej hornej časti. Prúdenie vody a premiešavanie jej vrstiev sa deje len v hornej časti a nesmerujú dole, pretože tam sú hustejšie vrstvy. Oteplenie sa môže šíriť smerom nadol len tepelnou vodivosťou, no tú má voda malú, a tak nemáme ľad vo vriacej vode, ale ľad pod vriacou vodou.
Signalizujúci zvuk
Vráťme sa však k príprave čaju. Keď varíme vodu v kanvici, môžeme dokonca počuť, že sa blíži bod varu. Vzniká zvláštny zvuk a silnejúce hučanie, ktoré oznamuje skorý bod varu, zrazu však, hneď ako voda skutočne začne vrieť, takmer utíchne. Pri ohrievaní vody sa totiž zahrieva najprv kovové dno kanvice a až od neho samotná voda. Ide o značne nerovnomerný ohrev – voda v tesnej blízkosti dna má už po niekoľkých sekundách od postavenie kanvice na plameň takmer teplotu varu, zatiaľ čo voda vo väčšej vzdialenosti je oveľa chladnejšie. Vďaka tomu dochádza k intenzívnemu premiešavaniu, pri ktorom ľahšia horúca voda stúpa hore a na jej miesto sa dostáva chladnejšia voda. Okrem toho sa horúca vrstvička pri dne ochladzuje od zvyšnej vody obyčajným vedením tepla. Zatiaľ sa teda nijaký zvuk neozýva. Keď sa však voda v celej kanvici zahreje na vyššiu teplotu (asi 60 °C), nestačí už dostatočne ochladzovať vrstvičku vody, ktorá je v kontakte s horúcim dnom kanvice, a voda v tejto vrstve začne vrieť. Vzniknuté bublinky pary sa prudko zväčšujú a keby v celej kanvici mala voda teplotu varu, stúpali by až na hladinu. Pretože je však voda v kanvici ešte chladnejšia ako 100 °C, bublinka pary stúpa len kúsok, než sa dostane do chladnejšej vody. A tu dôjde k ochladenie bublinky a tým aj k jej prudkej kondenzácii, takže sa bublinka pohltí a zmizne. A pretože k vzniku a kolapsu bubliniek dochádza veľmi rýchlo a po celom dne, začne voda nepravidelne kmitať hore a dole. Toto chvenie vody sa prenesie až na hladinu a do vzduchu, takže počujeme zvuk – známe hučanie alebo šumenie. Situácia sa však opäť zmení, keď už voda v celom objeme dosiahne teplotu varu. V tej chvíli bublinky pary vznikajúce na dne stúpajú nahor, nezanikajú a vo vode teda nedochádza k takým rýchlym pohybom tam a späť. Zvuk preto v tejto fáze paradoxne trochu utíchne.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
R
Foto Pixabay