Dlhé tmavé noci sú ideálne na pozorovanie nočnej oblohy. Zimná obloha nám ponúka jasné súhvezdia Orióna a Býka, ktoré nájdeme pri pohľade na juh. Nad Oriónom môžeme nájsť súhvezdie Býka a hviezdokopu Plejády.
K decembrovým astronomickým udalostiam patrí aj zimný slnovrat. Tento rok pripadá na 21. december o 23:24 miestneho času. V tomto momente bude naša planéta najbližšie k Slnku. V nadhlavníku decembrovej nočnej oblohy žiari jasná hviezda Capella, na východ od nej nájdeme hviezdy Castor a Pollux patriace do súhvezdia Blížencov. Naľavo od Capelly je Perzeus. Nízko nad severozápadným obzorom nájdeme hviezdu Vega zo súhvezdia Lýry a vedľa nej súhvezdia Labute a Herkula.
Merkúr je zo začiatku decembra nepozorovateľný, no postupom dní sa táto situácia zlepší. Najlepšie pozorovateľný je v strede mesiaca pred východom Slnka nízko nad východným obzorom. Zo súhvezdia Váhy sa 16. decembra presunie do Škorpióna. Od 18. decembra budeme môcť pozorovať v ranných hodinách Merkúr s Jupiterom vzdialených len 1º od seba. Navyše im spoločnosť bude robiť aj Venuša nachádzajúca sa vyššie napravo. Venušu môžeme počas celého decembra vidieť ako Zorničku na rannej oblohe pred východom Slnka v súhvezdí Panny, 14. decembra sa presunie do súhvezdia Váhy. Mars vychádza v popoludňajších hodinách, takže ho môžeme vidieť na oblohe hneď po západe Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Vodnára, 22. decembra prejde do Rýb. Jupiter je počas prvých decembrových nocí pre svoju blízkosť pri Slnku nepozorovateľný, ale neskôr sa od neho natoľko vzdiali, že ho v druhej polovici mesiaca uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Škorpióna a po 14. decembri v súhvezdí Hadonosa. Saturn je najlepšie pozorovateľný na začiatku mesiaca po západe Slnka. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca. urán môžeme pozorovať zo začiatku mesiaca do skorých ranných hodín, na konci decembra zapadá za obzor o 1:45 h. Nájdeme ho v súhvezdí Rýb. Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť počas prvej polovice noci v súhvezdí Vodnára. Neptún zapadá o čosi skôr ako Urán. Počas prvých decembrových nocí o pol dvanástej v noci, na konci mesiaca o pol desiatej.
Decembrové geminidy
Aj tento rok sa môžeme tešiť na decembrový meteorický roj Geminíd. Prvé záznamy o pozorovaní týchto meteorov sú z roku 1862, vtedy išlo o slabý meteorický roj. Jeho intenzita však začala stúpať a začiatkom 90. rokov 20. storočia sa jeho aktivita vyšplhala až na 100 meteorov za hodinu. Materským zdrojom Geminíd je blízkozemská planétka (3200) Phaeton objavená družicou IRAS v roku 1983. Planétka je pravdepodobne vyhasnuté kometárne jadro. Jej obežná dráha pripomína dráhu komét – v perihéliu sa priblíži k Slnku na vzdialenosť 0,14 AU. Slnko obehne raz za 524 dní a môže sa dostať veľmi blízko k Zemi. K najtesnejšiemu priblíženiu k našej planéte dôjde v roku 2093 – len tri milióny kilometrov. Geminidy patria spolu s augustovými Perzeidami a januárovými Kvadrantidami k najaktívnejším meteorickým rojom v roku. Radiant tohto roja nájdeme východne od hviezd Castor a Pollux (v súhvezdí Blížencov). Blíženci vychádzajú nad obzor po západe Slnka a počas noci vystupujú vysoko nad južný obzor. Aktivita tohto roja trvá približne od 7. do 17. decembra s maximom 14. decembra (asi 120 meteorov za hodinu). Meteory sú pomalé (35 km/s) a veľmi jasné. Najviac meteorov môžeme očakávať medzi polnocou a treťou hodinou nadránom. Zo známych meteorických rojov Geminidy prenikajú najhlbšie do zemskej atmosféry.
Koniec roka – Urzidy
December a koniec roka zakončuje meteorický roj Urzíd. Ide o málopočetný meteorický roj s maximom činnosti pripadajúcim na noc z 21. na 22. decembra, vtedy môžeme zaznamenať počet do 50 meteorov za hodinu. Aktívne sú od 17. do 26. decembra a ich priemerná aktivita mimo maxima dosahuje 5 až 10 meteorov za hodinu. Radiantom roja je súhvezdie Malá medvedica a pôvodcom roja je kométa 8P/Tuttle objavená v roku 1790.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.