Pri pohľade na sever vidíme v marci Veľkú medvedicu dole hlavou. Dve hviezdy na konci Veľkého voza ukazujú na hviezdu Polárku. Smerom na západ vidíme hviezdu Capella a za ňou súhvezdie Býka.
S príchodom jari zapadajú zimné súhvezdia skôr a striedajú ich súhvezdia jarnej oblohy. Orion a hviezda Sírius tak pomaly klesajú na západe, zatiaľ čo na východe vychádza hviezda Spica v súhvezdí Panny a ďalej na východe jasná hviezda Arcturus. Na juhu zbadáme Leva a Blížencov. Pod Blížencami leží Rak a v ňom známa hviezdokopa M44.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je najlepšie pozorovateľný počas posledných marcových dní, keď ho môžeme vidieť pred západom Slnka. Zo súhvezdia Rýb sa 23. marca presunie do Barana.
Venuša sa počas mesiaca marec nachádza v súhvezdí Kozorožca s magnitúdou -3,9. Odtiaľ sa 25. marca presunie do Vodnára. Naďalej žiari ako Zornička na skorej rannej oblohe pred východom Slnka. Pozorovať ju môžeme od piatej hodiny ráno, až kým sa nám nestratí v prvých slnečných lúčoch.
Mars vychádza v dopoludňajších hodinách, takže ho môžeme vidieť na oblohe ihneď po západe Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Barana, 24. marca sa presúva do súhvezdia Býka. Pozorovať ho môžeme do jedenástej hodiny večer.
Jupiter môžeme vidieť počas druhej polovice noci. Každým dňom vychádza o čosi skôr, takže čas na jeho pozorovanie sa nám predlžuje. Nájdeme ho v súhvezdí Hadonosa, počas prvých marcových nocí od pol tretej ráno, na konci mesiaca už pred jednou hodinou v noci.
Saturn je pozorovateľný pred východom Slnka nad východným obzorom. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca.
Urán môžeme pozorovať po zotmení do desiatej večer na začiatku marca, na jeho konci do ôsmej večer. Nájdeme ho v súhvezdí Barana.
Neptún je na začiatku marca nepozorovateľný. V druhej polovici mesiaca ho však môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v skorých ranných hodinách pred východom Slnka v súhvezdí Vodnára.
Jasličky na nočnej oblohe
Otvorená hviezdokopa M44 známa pod názvom Jasličky (Messier 44, Včelí úľ či Praesepe) sa nachádza v súhvezdí Raka. Bola pozorovaná už v roku 260 pred n. l. a môžeme ju v marci vidieť aj voľným okom. Javí sa ako rozmazaná škvrna, ale pri pozornom pohľade v nej vieme rozlíšiť niekoľko jasných hviezd. V triédri alebo menšom ďalekohľade napočítame vyše 50 hviezd. Najväčšie ďalekohľady zachytia v tejto hviezdokope dokonca viac ako 2 300 hviezd. Väčšina hviezd má žltú alebo oranžovú farbu. Mnohé z nich sú dvojhviezdy alebo viacnásobné hviezdy. Od Zeme je vzdialená približne 580 svetelných rokov. Jej vek sa odhaduje na 600 až 750 miliónov rokov. Nemenej zaujímavou informáciou je jej priemer, ktorý dosahuje približne 13 svetelných rokov a spolu s výbežkami jej celkový priemer predstavuje takmer 40 svetelných rokov. Približuje sa k nám rýchlosťou 33 km/s.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.