Uprostred júlovej oblohy sa vyníma Veľká medvedica a Malý medveď. Jasnú hviezdu, ktorú môžeme vidieť na oblohe, voláme Arcturus a patrí do súhvezdia Pastiera. Ďalšia jasná hviezda – Vega – žiari v nadhlavníku. Na východe sa vyníma súhvezdie Kasiopeja a Labuť.
Nad južným obzorom žiari hviezda Antares zo súhvezdia Škorpióna. Mliečna cesta prechádza od južného obzoru nahor v smere na východ. Keď sa zadívame do súhvezdia Strelca, dívame sa zároveň do stredu našej Galaxie.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr na začiatku júla zapadá tesne po západe Slnka. V strede mesiaca je pre svoju blízkosť pri Slnku nepozorovateľný a na záver mesiaca vychádza tesne pred východom Slnka. Zo súhvezdia Raka sa 22. júla presunie do Blížencov.
Venušu môžeme zazrieť na začiatku júla ako Zorničku tesne pred východom Slnka. Postupom dní sa však čoraz viac približuje k Slnku, až sa napokon pre nás stane úplne nepozorovateľná. Zo súhvezdia Býka sa 4. júla presúva do Blížencov a odtiaľ 26. júla do Raka.
Mars vychádza v ranných hodinách a vidieť ho môžeme len na krátky čas večer po západe Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Raka, od 30. júla v súhvezdí Leva. Na konci júla zapadne o hodinu skôr a taktiež sa v žiari Slnka stáva nepozorovateľný.
Jupiter je pozorovateľný už po západe Slnka. Nad obzorom zostáva do 3:30 h v noci na začiatku júla a do 1:18 h na jeho konci. Nájdeme ho v súhvezdí Hadonosa.
Aj Saturn nám tento mesiac prináša dobré pozorovacie možnosti. Jeho sídlom zostáva súhvezdie Strelca a vidieť ho môžeme po deviatej večer, na záver júla už po siedmej. Pozorovateľný je hneď, ako Slnko zapadne.
Urán môžeme pozorovať v druhej polovici noci. Nájdeme ho v súhvezdí Barana.
Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v druhej polovici noci. Nájdeme ho v súhvezdí Vodnára.
Júlové roje meteorov
K júlovým nociam patria aj tri meteorické roje. Ide o Južné Delta Aquaridy, Alfa Kaprikornidy a známe Perzeidy. Južné Delta Aquaridy odštartujú svoju aktivitu 12. júla. Vyvrcholenie roja nastane v noci z 28. na 29. júla s frekvenciou približne 15 meteorov za hodinu. V prípade tohto roja ide o úlomky, ktoré na svojej ceste zanecháva za sebou kométa Marsden Kracht.
Radiantom roja je súhvezdie Vodnára, blízko jednej z najjasnejších hviezd tohto súhvezdia Delta Aquarii. Okrem roja Južné Delta Aquaridy, aktívneho až do 23. augusta, poznáme aj roj Severné Delta Aquaridy. Alfa Kaprikornidy začínajú svoju aktivitu 3. júla a končia ju 15. augusta. Maximum aktivity pripadá na noc z 30. na 31. júla. Priemerná frekvencia je v tomto prípade len štyri meteory za hodiny. Zaujímavosťou je, že meteory tohto roja sú veľmi pomalé – do zemskej atmosféry vnikajú rýchlosťou iba 23 km/s. Taktiež vynikajú svojou jasnosťou a vytvárajú tak pomalé farebné bolidy, ktoré zvyknú prejsť celou oblohou. A napokon najznámejšie Perzeidy sú výnimočné oveľa vyšším počtom meteorov. Ide o 60 meteorov za hodinu. Svoju aktivitu začínajú 17. júla a aktívne sú do 24. augusta. Maximum pripadá na noc z 13. na 14. augusta. Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle. Radiant roja sa nachádza v súhvezdí Perzea, ktoré v týchto dňoch môžeme pozorovať počas celej noci na severovýchodnom obzore.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.