Vo februári 2019 sa Mladí vedci SAV rozhodli pridať k medzinárodnej súťaži Science Slam, kde vedci zaujímavou a netradičnou formou približujú vedu verejnosti. Víťazom prvého slovenského ročníka sa stal Filip Květoň z Chemického ústavu SAV, ktorý sa venuje téme použitia sacharidov v diagnostike ochorení. S touto témou zvíťazil pred slovenským publikom, čo ho posunulo do európskeho finále, ktoré sa tento rok konalo vo Viedni.
„Vďaka tejto skvelej príležitosti som získal nielen nové skúsenosti v oblasti prezentovania svojho výskumu, ale aj medzinárodné kontakty s možnosťou ďalšej spolupráce. Rád by som všetkým mladým vedcom odkázal, aby vyšli zo svojej komfortnej zóny a ukázali verejnosti, že veda je zábavná,“ povedal Filip Květoň z Chemického ústavu SAV.
Pred medzinárodným publikom predniesol, ako v tíme pod vedením Jána Tkáča, držiteľa prestížneho ERC grantu, ukazujú aj iné stránky sacharidov a že nie sú len sladké. Vo svojej práci využívajú sacharidy ako diagnostické molekuly pri stanovovaní ochorení, ako sú rôzne typy rakovín alebo vírusy chrípky. Snažia sa vyvinúť zariadenie, na skorú diagnostiku týchto ochorení, čím by zrýchlili a spresnili liečbu a predĺžili život a zlepšili komfort pacientov.
Popularizačné podujatie priniesla na Slovensko organizátorka Simona Oľhová, ktorá sa inšpirovala mladými vedcami z Brna. „Na európskom kole Science Slam sme získali ďalšie nové podnety pre organizáciu u nás na Slovensku a už sa tešíme na druhý ročník. Taktiež sa nám podarilo nadviazať viaceré alternatívy prepojenia Science Slamu SAV na iné podujatia v zahraničí vďaka stretnutiam s ďalšími organizátormi,“ povedala Simona Oľhová, ktorá už začala s prípravami druhého ročníka Science Slam SAV.
Európskeho kola sa zúčastnili ôsmi finalisti a finalistky z rôznych oblastí vedy. Miestny rakúsky Science Slam reprezentoval Nikolaus Doppelhammer s výskumom v oblasti nanoštruktúr, pričom aktivoval atómy pomocou hry na gitare. Nemecko zastupoval Aniruddha Dutta, ktorý prirovnával fyziku kovov ku tradičnému pokrmu Auflauf. Zároveň sa stal víťazom podujatia. Slovinka Beti Vidmar zaoberajúca sa mikrobiológiou demonštrovala konkrétne možnosti využitia mikroorganizmov pri rozklade keratínu zo slepačieho peria. Tomáš Tyc z českého tímu ukázal využitia optických vlákien vo fyzike a ukázal, ako je možné spraviť viditeľné objekty neviditeľnými. Švédsko reprezentovala Jenna Najar, ktorá skúma možnosti prevencie demencie. Zo Švajčiarska prišiel Simon Hauser porozprávať o nemeckých stredovekých textoch a ich výskume. Najvzdialenejšou účastníčkou bola psychologička Mika Pyatnitskaya, ktorá sa výskumne zaoberá kognitívnymi dilemami nášho myslenia.