Biologicky hybridná superpena dokáže absorbovať oxid uhličitý z atmosféry.
Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V štúdii uverejnenej v časopise ACS Applied Materials & Interfaces vysvetľujú, ako možno na zachytávanie CO₂ použiť biologickú hybridnú penu.
Materiál sa vyrába kombináciou želatíny a celulózy so zeolitmi, minerálmi známymi svojimi absorpčnými vlastnosťami. Vedci tvrdia, že nový materiál je lacný a absorbuje CO₂ mimoriadne dobre. Výskum ukázal, že celulóza neovplyvňuje schopnosť zeolitov adsorbovať oxid uhličitý, pričom celulóza a zeolity spolu vytvárajú ekologický a cenovo dostupný materiál. Na zachytávanie uhlíka sa v súčasnosti používa riešenie na báze amoniaku, ktoré však nie je ohľaduplné k životnému prostrediu. S použitím novej peny by mohol byť proces udržateľný a menej nákladný.
Niektorí odborníci však hovoria, že ani toto riešenie nemusí byť jednoduché. Patrí medzi nich aj profesor Howard Herzog, vedecký výskumný pracovník MIT Energy Initiative. Veľkou otázkou je, ako sa CO₂ odstráni zo zeolitu. Otázka regenerácie bola hlavnou prekážkou pri používaní zeolitov a iných adsorbentov na zachytávanie CO2, hovorí H. Herzog. Samozrejme, CO₂ treba z materiálu odstrániť, ale iba keď sa plánuje použiť na palivo alebo niečo podobné. Inak ho netreba z materiálu odstraňovať.
Vedci v štúdii tvrdia, že s ich materiálom sa pracuje ľahšie ako s inými materiálmi, ktoré využívajú zeolity, pretože ide o menšie častice v suspenzii v celulózovej pene, zatiaľ čo iné riešenia používajú väčšie častice zeolitu. Sami boli prekvapení, akým vysokým podielom zeolitov bolo možné penu naplniť – tvorili až 90 % jej hmotnosti.
RM, foto Chalmers University