Jeden z najkrajších, najmodernejších a najkomplexnejších športových areálov na svete s rozlohou 100 hektárov leží iba 25 kilometrov od Bratislavy pri Šamoríne. Jeho dominantou je hipoareál s najnovšími technológiami.
Na mieste bývalej ozdravovne v Čilistove vyrástol v priebehu piatich rokov a ešte stále sa dobudováva areál x-bionic sphere. Poskytuje priestor pre realizáciu 27 olympijských športov, no jeho absolútnou dominantou je parkúrový a dostihový areál. Všetky haly, arény, stajne, padoky, reštaurácie, tribúny, zeleň, či dokonca toalety, komplexne celý športový areál na ploche 379 167 m2, nesie známky špičkového dizajnu, čistého architektonického rukopisu z dielne holandskej The Aachen School of Equestrian Art and Design na čele s Prof. Dr. Arnom Gegom špecializujúcej sa na dostihové areály. Samozrejme, rovnaký rukopis majú aj ubytovacie priestory a ostatné športoviská – či už na plavecké športy, gymnastiku alebo atletiku.
Pohár národov a Grand Prix
Pri príležitosti tohtovíkendových konských skokových pretekov s názvom Pohár národov a Grand Prix umožnili organizátori aj redakcii Quark, aby si podrobne prehliadla tento jedinečný priestor, plný inovácii i technológií. Že ide naozaj o príjemné prostredie sa môže presvedčiť každý, pretože vstup na konské preteky je pre verejnosť voľný. Viac na www.equestrianfestivalsamorin.sk
Šamorínsky areál teraz hostí 230 jazdcov a 570 koní z 24 krajín. Také veľké množstvo zvierat treba niekde ustajniť, a práve na to slúžia letné aj zimné boxy, ktorých je až 683. V letných boxoch je v horúcich dňoch príjemnejšie prirodzené vetranie, v zimných boxoch sú zasa vymoženosti ako napríklad solárium, v ktorom sa kone po jazdení vyhrievajú. Pitný režim si tieto inteligentné zvieratá obhospodarujú samé tým, že strčia pysk do nádrže s vodou vo svojom boxe a potlačia uzáver vody, aby im natiekla.
Piesok, tráva a guma
Prehliadka začína v padoku, kde si návštevník nemôže nevšimnúť špeciálne upravený piesok so zvláštnou štruktúrou, lebo je zmiešaný so strapcami textílií. Pre kone predstavuje ideálny povrch, šetriaci ich pohybový aparát. Zahraničná firma, ktorá sa stará o všetky povrchy, piesok vlhčí a upravuje laserom tak, aby bol stále v perfektnom stave. Ani tráva nie je obyčajná. Jej byle rastú šikmo, krížom prerastajúc do seba, aby vytvorili hustý koberec. Musí odolať konskému kopytu, ktoré by ju mohlo vytrhnúť alebo svojou 450 kg hmotnosťou zošliapať. V Nemecku medzi Kolínom a Warendorfom pestovatelia trávy vynašli vhodný trávnatý koberec, vyhovujúci takýmto náročným požiadavkám. Z viacerých zmesí rôznych bylín vypestovali koberce a nechali ich testovať koňom. Najodolnejšiu zmes potom vybrali ako vhodnú pre šamorínsky areál. Podobnú zmes použili aj pre OH v Londýne. Do Šamorína však dodávajú už vypestovanú trávu v podobe zrolovaného koberca, ktorý sa ukladá priamo na miesto určenia. Starostlivosť o trávu predstavuje okrem pravidelného kosenia v prvom rade naprogramovaná automatizovaná zavlažovacia sústava s výsuvnými striekacími dýzami, zabezpečujúcimi jej optimálnu vlahu.
Zdravie nadovšetko
Areál, v ktorom sa pohybujú kone, má okrem piesočnatého a trávnatého povrchu väčšinou ešte gumený povrch, aby sa takto šetril pohybový aparát zvierat – kĺby, šľachy, atď, pretože hlavnou direktívou areálu je bezpečnosť, zdravie a pohodlie koní. Túto ideu podporuje aj miestna veterinárna klinika, špecializovaná na liečbu ortopedických problémov. Je slovenskou pobočkou známej nemeckej kliniky Tierkliniek Lüsche. Šamorínska ortopedická klinika lieči okrem domácich aj množstvo zahraničných pacientov a aj jej personálne obsadenie je medzinárodné. Špičkové vybavenie rôznych prístrojov na rozbor krvi a iných dopĺňa ultrazvuk či prístroj na rázovú pulznú vlnu, (používa ho tiež humánna rehabilitačná medicína na liečbu problémov s pohybovým aparátom). Prenosný RTG prístroj s priamou digitalizáciou údajov je na Slovensku unikátny. Na klinike nielen kone liečia, ale ich aj rehabilitujú po úrazoch. V Šamoríne to robí veterinár – ortopéd, bývalý majster sveta.
Počas pretekov koní sa stáva, že sa kôň alebo jazdec zrania. Je zaujímavé z hľadiska psychológie, že divákov skôr dojme zranené zviera než človek… Aj preto býva na prípravnom pracovisku pred parkúrom pripravená plachta, ktorou sa ohradí priestor so zraneným zvieraťom, kým sa neošetrí alebo neodvedie či neodnesie zo súťažného priestoru. Samozrejme, bezpečnosť, zdravotnú starostlivosť a pohodlie má zabezpečené aj každý jazdec. V prípravnom priestore okrem štartovacích povinností dohliadajú aj na to, aby jazdci nezaobchádzali so zvieratami kruto.
Doping
Zvieratá v úlohe športovcov sa rovnako ako jazdci musia podrobovať dopingovým skúškam. Na testy sa im vo veterinárnej klinike odoberá krv a moč. S odberom moču je to však trochu náročnejšie, než s odberom krvi, kedy stačí pichnúť ihlu do žily. Najprv sa odvedie kôň do boxu so slamou alebo pilinami – podľa toho, čo uprednostňuje. Keď má totiž nevhodný podklad, zasekne sa a nespolupracuje. V boxe so svojou obľúbenou podstielkou sa potom v jednej chvíli rozhodne darovať vzorku svojej telesnej tekutiny, a vtedy je ten správny čas, podstrčiť mu odberový téglik na dlhej tyči… Chce to trpezlivosť, cvik a šikovnosť pracovníkov kliniky.
Nielen kvôli krásnym koňom a bezplatnému vstupu sa oplatí prísť na Grand prix a Pohár národov do Čilistova pri Šamoríne. Celý areál dýcha pokojom, čistotou a eleganciou, človek sa v ňom cíti príjemne a kultivovane.
Jana Matejíčková
Šamorín- Čilistov
foto autorka