Utopenie v dôsledku zranenia je celosvetovo treťou hlavnou príčinou úmrtí. Celkovo takto ročne zahynie viac ako 320 000 ľudí, len v USA zomrie v bazénoch ročne takmer 400 ľudí. S blížiacou sa letnou sezónou sa objavil šikovný autonómny kamerový systém Manta 3000 na monitorovanie plaveckých bazénov. Systém vyvinul izraelský AI startup Coral Detection Systems a jeho tvorcovia sú presvedčení, že Manta 3000 môže po desaťročiach po prvý raz posunúť negatívne štatistiky pozitívnym smerom.
Plavčík Manta 3000 je v podstate úplne sebestačný bazénový monitor. Po inštalovaní skúma plochu 10 × 10 metrov podvodnou kamerou pripojenou k počítačovému systému so strojovým videním a umelou inteligenciou. Tá zaznamená osobu vstupujúcu do bazéna a označí si ju, aby ju neskôr mohla rozpoznať. Keď sa osoba ponorí pod vodu a jej hlava zostane pod hladinou dlhšie ako 15 sekúnd, systém vydá varovanie. Keď situácia pretrváva, systém spustí eskalujúci alarm, takže plavčík či kúpajúci sa môžu rýchlo ratovať topiaceho sa.
Výhodou Manty 3000 je, že okrem počiatočnej inštalácie a bežnej údržby si tento inteligentný plavčík nevyžaduje nijakú inú starostlivosť. Netreba ho deaktivovať, môže byť stále zapnutý, pretože na prevádzku využíva solárnu energiu, no pritom môže fungovať aj so záložnou batériou.
Zo stránky TNW spracovala BP