Paleontológovia roky pátrali po pterosauroch na severe Afriky a zrazu objavili až štyri druhy. Najskôr identifikovali z kúskov čeľustí so špicatými zubami tri nové druhy zubatého pterosaura, aby napokon objavili klenot – bezzubého pterosaura.
Pterosaury čiže vtákojaštery sú menej známi vzdialení bratanci dinosaurov, no nie sú to dinosaury. Paleobiológovia z britskej Portsmouthskej univerzity najskôr vykopali z fosílnych lôžok Kem Kem v juhovýchodnom Maroku tri nové druhy pterosaura so zubami, všetky z čeľade Ornithocheiridae. Vedci predpokladajú, že títo lovci mali rozpätie krídel asi štyri metre a ryby chytali ostrými zubami v starodávnom riečnom ekosystéme, ktorý zahŕňal krokodíly, korytnačky a dravé dinosaury.
Roy Smith, jeden zo spoluautorov štúdie, však považuje za čerešničku na torte objav štvrtého druhu pterosaura. Ide o lietavého plaza z čeľade Tapejaridae, ktorý brázdil marockú oblohu v období kriedy asi pred 100 miliónmi rokov. Mal podobnú veľkosť ako tri novo identifikované pterosaury, ale bol bezzubý a mal veľký hrebeň na prednej časti lebky. Je to prvý pterosaurus svojho druhu nachádzajúci sa na africkej pôde a na počesť marockého paleontológa Samira Zouhriho získal meno Afrotapejara zouhrii.
O pterosauroch z Európy a Ázie sa vie oveľa viac, takže popis nových exemplárov z Afriky je vždy veľmi vzrušujúci. Naša štúdia ukazuje, že ešte vždy nemáme k dispozícii všetky paleontologické poklady severnej Afriky. Dokonca aj fragmentárne fosílie, ako je čeľusť nového pterosaura, nám môžu poskytnúť dôležité informácie o biodiverzite minulosti, uviedol vedúci štúdie profesor David Martill.
Zo stránky smithsonianmag spracovala BP