Americká agentúra pre letectvo a vesmír NASA plánuje vyslať na červenú planétu ďalšiu prieskumnú sondu.
Pôjde opäť o pohybujúcu sa sondu – pre takéto prieskumné vozidlá, pohybujúce sa po iných vesmírnych telesách než je naša Zem, sa zaužíval názov rover. NASA oznámila, že upevnila na rover, ktorý dostal meno Perseverance (vytrvalosť, húževnatosť), jednu z jeho najdôležitejších súčastí – robotické rameno na zber vzoriek a manipuláciu s nimi.
Súčasťou ramena sú dve dôležité jednotky. Prvou je tzv. Bit Carousel, čo je v podstate otočný držiak deviatich vrtákov, ktoré budú slúžiť na odber vzoriek z rôznych miest marťanského povrchu. Druhá jednotka nesie označenie Adaptive Caching System, čiže niečo ako systém adaptívneho ukladania vzoriek do špeciálnych rúrok. Rúrky budú uložené na vhodných lokalitách povrchu Marsu, pričom sa ráta s tým, žeby mohli byť niektorou z budúcich vesmírnych misií prepravené na Zem, a to pravdepodobne už od roku 2031.
Inštalovaním spomenutých zariadení je rover v podstate pripravený na štart, pričom štartovacie okno trvá od 17. júla do 5. augusta. Do vesmíru vynesie rover raketa Atlas V 541, ktorá odštartuje zo základne amerického vojenského letectva na Myse Canaveral. Na povrchu Marsu by mal rover pristáť vo februári budúceho roku. Ako najvhodnejšie miesto pristátia sa vybral kráter Jezero s priemerom 45 kilometrov. Šesťkolesový rover Perseverance je dlhý približne tri metre, široký 2,7 m a vysoký 2,2 m. Hmotnosť rovera je 1 025 kg, čo je o 126 kg viac, ako má rover Curiosity, v súčasnosti pracujúci na povrchu Marsu.
Hlavným cieľom vesmírnej misie Mars 2020, ktorej celkové náklady sa odhadujú na 2,5 miliardy dolárov, je hľadanie stôp podmienok obývateľnosti Marsu v dávnej minulosti, ako aj stôp po samotnom možnom minulom mikrobiálnom živote na červenej planéte. Mimochodom, názov Perseverance vzišiel zo súťaže, na ktorej sa svojimi návrhmi na pomenovanie nového marťanského rovera zúčastnilo 28 000 amerických školákov.
RM, foto NASA