Pohľad na niečo neobvyklé v prírode zaujme nejedného z nás. Platí to najmä pre živé organizmy, ktoré svojím sfarbením a najmä zvláštnymi farebnými vzormi vzbudia našu pozornosť.
Medzi živočíchy so zaujímavým sfarbením a fantastickou kresbou najmä na krídlach patria predovšetkým motýle. Jedným z nich je aj lišaj oleandrový (Daphnis nerii), ktorý sa vyznačuje zaujímavou kombináciou farieb na svojich krídlach. Zvláštna kresba z viacerých zelených odtieňov s kombináciou bielej, sivej, ružovej, fialovej, hnedej a medzi telovými článkami často aj žltej farby vytvára jedinečný estetický zážitok. Nejeden nadšenec prírody a najmä entomológ by rád na vlastné oči uvidel v prírode takéhoto motýľa. Veď podľa názoru niektorých ľudí na základe neobvyklej a očarujúcej farebnej kresby je lišaj oleandrový pokladaný za najkrajšieho motýľa na našej planéte. Vo všeobecnosti zelené sfarbenie s rôznymi odtieňmi na motýlích krídlach, ktorým sa tento lišaj vyznačuje, býva zriedkavé.
Rozšírenie
Lišaj oleandrový patrí rozpätím vrchných krídel 9 až 12 cm nielen medzi veľké lišaje, ale aj veľké nočné motýle. Má paleotropické rozšírenie. Vyskytuje sa najmä v tropickej Afrike a Ázii, to znamená v trópoch Starého sveta, na východ až po Juhovýchodnú Áziu a Filipíny. Udomácnil sa tiež na Havaji.
Rozšírenie lišaja oleandrového vo svete. Modrá plocha označuje možný výskyt v letnom období a zelená plocha počas celého roka. V Stredomorí neexistuje presná hranica medzi stálymi populáciami a populáciami migrujúcich motýľov. Stále populácie sa vyskytujú na priaznivých stanovištiach v oblasti Sicílie, Kréty a Cypru, ale v priaznivých rokoch sa vytvárajú dočasne stabilné populácie aj v južnom Taliansku, Grécku, na Egejských ostrovoch a možno aj v najjužnejších častiach štátov bývalej Juhoslávie, ale po tuhých zimách vyhynú, ilustrácia wikipédia/Carstor.
Lišaj oleandrový je vo voľnom priestranstve viac nápadný, najmä keď ho osvieti slnko. Špeciálna kresba v kombinácii rôznych odtieňov zelenej farby a iných farieb na krídlach a na tele motýľa predstavuje v podstate kryptické sfarbenie. Slúži na maskovanie a ľahšie splynutie s prírodným prostredím, aby bol motýľ nenápadný a unikol pred predátormi.
V trópoch a subtrópoch sa vyskytuje v štyroch až piatich generáciách do roka, v južnej Európe máva dve generácie založené migrantmi, a to v júni a auguste. Jedince druhej generácie občas migrujú ďalej na sever do strednej, ba dokonca až do severnej Európy. Motýle sú aktívne najviac za súmraku a svitania, počas dňa odpočívajú. Navštevujú kvety petúnie, tabaku, zemolezu, mydlice, nocovky a iných rastlín.
V najjužnejšej stredomorskej časti Európy, teda najbližšie k nám, kde sa trvalo vyskytuje, je obyvateľom údolí, riek a potokov, často vyschnutých korýt riek, kde sa vyskytujú oleandrové kríky. V priaznivých rokoch zalieta tento neúnavný a rýchly letec ďaleko na sever. Uvádza sa, že lišaj oleandrový dokáže za jednu noc preletieť až 100 km. Veľmi zriedkavo migruje napríklad až do Fínska, Švédska, Anglicka, Írska a na Shetlandské ostrovy. Niekoľkokrát bol pozorovaný aj na Slovensku, a to aj v štádiu húsenice na kríkoch oleandra, ale u nás sa trvalo nevyskytuje. Kukly v našich podmienkach nedokážu v prírode prezimovať.
Text a foto RNDr. Miroslav Kulfan, CSc.