Dominanty európskej metropoly

Atómium a Planetárium – dva pomerne málo používané termíny, s ktorými sa v bežnej konverzácii nestretávame často. Znejú tak trochu podobne, no každý z nich má úplne iný význam.

Ide o dva rozdielne objekty, o dve odlišne špecializované pracoviská, z ktorých Atómium predstavuje významnú a stále využívanú technicko-architektonickú pamiatku, a Planetárium tvorí centrum výchovy, vzdelávania, zábavy a aktívneho využívania voľného času. Aj keď sú tieto dve zariadenia svojím zameraním také rozdielne, predsa len majú aj niečo spoločné – obe sa nachádzajú v rekreačno-oddychovej a zábavnej štvrti belgického hlavného mesta Brusel. V súčasnosti sa belgická metropola Brusel symbolicky označuje ako hlavné mesto Európy. Je to preto, lebo tam majú sídla vrcholné inštitúcie európskeho významu, ktoré zastupujú 500 miliónov občanov štátov Európskej únie – Európsky parlament (zasadá aj vo francúzskom Štrasburgu), Rada európskej únie, Európska komisia, Dom európskej histórie. K tomu treba ešte pridať vysunuté európske sídlo medzinárodnej organizácie Severoatlantickej aliancie NATO. Takáto hustá koncentrácia a zoskupenie centrálnych európskych pracovísk sa nevyskytuje v nijakom inom meste v celej Európe.

Atómium

Už vyše šesťdesiat rokov tvorí dominantu Bruselu. Je to obrovský model základnej časti kryštalickej mriežky železa, ktorý je vytvorený z ocele a hliníka. V porovnaní so skutočnou predlohou je model zväčšený 165 miliárdnásobne. Túto bezpochyby netradičnú a exkluzívnu stavbu navrhol belgický inžinier André Waterkeyn (1917 – 2005) ako centrálny symbol svetovej hospodárskej výstavy Expo 1958, ktorá sa vtedy konala v Bruseli. Netypickú stavbu pomenovali Atómium. Toto ojedinelé a atraktívne dielo bolo skutočne pôsobivé, dominantné a odborníci, experti aj návštevníci výstavy boli nadšení a nešetrili chválou, obdivom a uznaním.

Planetárium v Bruseli patrí medzi najväčšie v Európe.

Atómium je vysoké 102 m. Tvorí ho deväť gúľ s priemerom 18 m, ktoré predstavujú jednotlivé atómy. Osem gúľ je uložených na vrcholoch kocky a jedna guľa je umiestnená v strede. Gule sú poprepájané šikmými tunelmi dlhými 23 m a 26 m s priemerom 3,3 m. V tuneloch vedú buď obyčajné schody, alebo eskalátory. V strednom vertikálnom tuneli je výťah pre 22 osôb. Celá konštrukcia stojí na troch dvojitých pilieroch so schodiskami. Pre návštevníkov je prístupných päť gúľ. V jednej je inštalovaná výstava dokumentárnych fotografií zachytávajúcich postupnú výstavbu Atómia, v druhej sú vzácne dobové fotografie približujúce atmosféru svetovej výstavy Expo 1958. V tretej guli sú skĺbené zvukovo-svetelné efekty s hudbou, akoby malá diskotéka, štvrtá guľa je venovaná rôznym atrakciám pre deti a v piatej, najvyššej, je umiestnená reštaurácia a rozhľadňa s pekným výhľadom na Brusel.

Podľa pôvodného zámeru sa plánovalo, že po skončení výstavy Expo 1958 sa Atómium rozoberie a zlikviduje. Našťastie sa tak nestalo a zostalo stáť na svojom mieste. Myslím si, že úctu a uznanie si zaslúžia nielen tí, ktorí ho navrhli a vytvorili, ale aj tí, ktorí ho pomohli zachrániť pred zbúraním. Prvý raz sa tak malo stať koncom 50. rokov minulého storočia, keď sa malo plánovane rozobrať a zlikvidovať po skončení svetovej výstavy, druhý raz na začiatku nového tisícročia, keď už bolo po vyše štyridsiatich rokoch značne schátrané. Našli sa však ľudia, ktorí presadili a zabezpečili jeho nákladnú generálnu opravu a v roku 2006 bolo opäť v plnej kráse sprístupnené verejnosti. Je dobre, že takýto architektonický unikát sa zachoval aj pre ďalšie generácie a doteraz slúži ľuďom. Predstavuje symbol nielen Bruselu, ale aj celého Belgicka.

Moderné sídlo Európskeho parlamentu v Bruseli

Zábavný park

Neďaleko Atómia v príjemnom prostredí lesoparku sa nachádza oddychovo-zábavná zóna vhodná najmä pre rodiny s deťmi – Bruparck. Ponúka niekoľko zaujímavých atrakcií, ktoré poskytujú deťom aj dospelým dostatok priestoru na príjemné a účelné využívanie voľného času. Súčasťou Bruparcku je park Mini Európa, kde si môžu návštevníci zblízka pozrieť 350 miniatúrnych budov a iných objektov z celej Európy, ktoré sú tu postavené vo forme zmenšených modelov. O kúsok ďalej sa vyníma kino palác Kinepolis, v ktorom sa nachádza 24 ultramoderných pohodlných kinosál spĺňajúcich tie najvyššie kritériá a požiadavky aj tých najnáročnejších divákov. Len niekoľko svižných krokov odtiaľ stojí bruselské Planetárium. Donedávna bol v areáli aj veľký svet vodných atrakcií Océade, ktorý však v roku 2018 uzavreli a musel ustúpiť plánovanej výstavbe iných objektov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 6/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Text a foto Mgr. Peter Poliak