Vďaka leteckej archeológii pomocou laserového mapovania – lidar a rádiokarbónovému datovaniu sa z podhorskej plošiny v mexickom štáte Tabasco neďaleko severozápadnej hranice Guatemaly stala najväčšia a najstaršia mayská pamiatka, aká bola kedy objavená.
Novoobjavený monument v Aguada Fénix sa skrýval pod povrchom až do roku 2017. Medzinárodný vedecký tím lokalizoval pamätník použitím lidaru z lietadla. Túto obrovskú platformu sme si všimli vďaka systému lidar s nízkym rozlíšením. Potom sme urobili snímky s vysokým rozlíšením a potvrdila sa nám prítomnosť rozsiahlej budovy, uviedol profesor antropológie Takeshi Inomata z Arizonskej univerzity. Tím vedcov skúmal danú lokalitu a 69 vzoriek podrobili metóde rádioaktívneho uhlíka. Z výsledkov vyplynulo, že monument postavili približne medzi 1 000 až 800 rokmi pred n. l. Táto najstaršia monumentálna budova v Aguada Fénix sa ukázala ako najväčšia známa v celej histórii Mayov, presahujúca veľkosťou pyramídy a paláce neskorších období. Rozmery a náročnosť práce na monumente ukazujú, že musel byť dielom mnohých ľudí. Okrem hlavnej stavby dlhej 1 400 metrov a vysokej od 10 do 15 metrov sa v jej okolí nachádzajú aj menšie podobné objekty, ako aj hrádze a nádrže na vodu.
Až doteraz sa za najstaršie mayské ceremoniálne centrum pokladal Ceibal (asi 950 rokov pred n. l.), Aguada Fénix ho však vo všetkých parametroch podstatne prevyšuje.
Zo stránky UANews spracovala BP