Ešte včera som to vedel…

V predošlých pokračovaniach nášho klubu sme sa venovali metódam, ktoré nám môžu pomôcť pri rýchlejšom a lepšom získavaní informácií. Možno ste si vtedy vzdychli: Nie je problém prečítať text, problém je pamätať si ho. Skúsme sa zdokonaliť aj v tomto fenoméne.

Keď som si pred rokmi prečítal niekoľko článkov obsahujúcich viacero opakujúcich sa všeobecných rád, ako si zlepšiť pamäť, bol som najprv nadšený, no neskôr sklamaný. Moja pamäť vzdorovito odolávala tomu, že sa mám lepšie sústrediť, nenechať sa vyrušovať, zapojiť obidve hemisféry, pravidelne to opakovať, predstaviť si, ako sa mi to pekne ukladá do príslušnej časti mozgu…

Malý test na úvod

Vyskúšajte si malý vstupný testík, ktorý naznačí, ako je to s vašou pamäťou. Pozorne si prečítajte týchto desať položiek:

paradajky,

múka,

obálky,

lepidlo,

pivo,

žiarovka,

droždie,

maslo,

hrušky,

vajcia.

Teraz časopis zatvorte a vezmite si ceruzku a papier. Skúste si spomenúť a napísať to, čo ste pred minútou čítali. Ak ste si spomenuli na sedem položiek, gratulujeme vám. No neviem, čo vám povedia doma, keď ste zabudli napríklad na múku, maslo, nebodaj aj vajcia a na oslavu chcela mama upiecť koláč.

Nebuďte nešťastní – skúsime s tým niečo urobiť.

Spomínam si, že…

V minulosti sa mi dostala  do rúk kniha od Wolfganga Zielkeho z roku 1989, ktorá ma zaujala už svojím názvom – Ako si zlepšiť pamäť. Autor si ma ihneď v úvode získal týmito vetami: Budeme napredovať hravo, opatrne, aby ste čo najmenej pocítili, že sa v knihe zaoberáme učením… Aj ten, čo už veľa vie a často zvádza s učebnicami namáhavé súboje, zaujímavým spôsobom získa pár podnetov… Autor prosí o zhovievavosť, ak nepoužil reč vedy. Keďže nie každý je schopný vedecky myslieť, pokúšal sa vyjadriť svoje myšlienky slovami tak, aby ich pochopil každý. Keby nezrozumiteľnosť a nezvyčajná terminológia mala byť dôkazom vedeckej kvalifikácie, potom vám v tomto smere ostáva dlžný…

Povedal to lepšie, ako to cítim ja pri písaní tohto seriálu.

Spomínam si, že som knihu prečítal, a to aj bez návodov zo spomínanej knihy tak, ako zvykneme čítať dobré detektívky. Jedna metóda sa mi mimoriadne zapáčila a hneď som ju začal trénovať. Po necelej hodine tréningu som zavolal manželku a dcéru, aby ma vyskúšali z toho, čo som sa naučil bez učenia. Povedal som im, aby mi vymenovali dvadsať predmetov asi s desaťsekundovými prestávkami. Ja som pritom zatvoril oči a počúval – nič som si nepísal. Potom som poprosil o asi minútovú prestávku a k vlastnému a aj ich začudovaniu som vymenoval všetkých 20 predmetov, a to nielen odpredu, ale aj odzadu. Keď som to dokázal aj na preskáčku, nevedeli čo si o tom majú myslieť, lebo vedeli, že moja pamäť je skôr podpriemerná.

Hlava bez dobrej pamäti je pevnosť bez posádky.               Napoleon I. Bonaparte

Prezradili, že mi to ešte chceli sťažiť – slovíčka vyberali zo slovníka a všetky sa začínali na písmeno P. Priznám sa, že som si to pri snahe zapamätať si ich vôbec neuvedomil a že to nijako nesťažilo môj proces zapamätania. Metódu, ktorú som vtedy použil, som si tak obľúbil, že ju doteraz neprekonala žiadna iná. Sľubujem, že vás v ďalšom pokračovaní s ňou s ňou oboznámim podrobnejšie.

Dovtedy vyskúšajme všeličo iné.

Na nákup bez papierika

Keď idete na nákup a chcete, aby ste niečo nezabudli, zapíšete si to na papierik? Iste sa vám stalo, že ste nakoniec papierik zabudli doma a nekúpili ste to, čo ste potrebovali. Na takom papieriku môžu byť napríklad:

mlieko,

múka,

zemiaky,

chlieb,

pomaranče,

hrozno,

maslo,

jablká,

vajcia.

Ak sa chystáte na nákup bez papierika v obchode, ktorý poznáte, predstavte si vašu prechádzku medzi regálmi a to, ako je tovar uložený.

Oveľa lepšie bude, ak si to zdramatizujete a pospájate. Napríklad takto: … mlieko tieklo z police rovno do múky… zemiaky boli väčšie ako chlieb… bobule hrozna boli ako krásne pomaranče… maslo, ktoré máte už dlhšie na hlave, steká vám dole tvárou… prečo sú jablká pomiešané s vajcami?

Kontrolnou pomôckou môže byť aj to, že si predstavujete, kde jednotlivé nakúpené veci doma uložíte.

Toto bola len ukážka jednej z mnohých metód.

A čo s menami

Pri zapamätaní si mena človeka, s ktorým ste sa práve zoznámili, pomôže, ak si ho vo svojich predstavách zaradíte k ľuďom s tým istým menom, môžu to byť aj významné osobnosti.

Sústreďte sa už pri predstavovaní:

  • V prvom rade dajte dobrý pozor na to, aby ste správne porozumeli menu. V prípade nejasnosti je lepšie znova sa opýtať, ako ho skomoliť.
  • Uvedomelo, ale nenásilne zopakujte viackrát počas rozhovoru meno (priezvisko) nového spoločníka.
  • Nájdite si na predstavovanej osobe niečo zvláštne, zaujímavé a zapamätajte si to.

Ak sa to dá, vytvorte (samozrejme, iba pre seba) veršík, riekanku, vetičku s menom, ktoré si chcete zapamätať, napr.: Peter má zelený sveter (možno zelený dres Petra Sagana)…  Jano vstáva ráno… Katka to berie skrátka… Alica má pekné líca… Števo rúbe drevo… Jana pracuje od rána… Eva je slovenská deva… Fero má nové pero… Ivka vôbec nekrivká.

Alebo vytvorte spojenie so známou osobnosťou: Adam – a Eva… Juro – Jánošík… Karol – Gott, Mária – Magdaléna… Janko a Marienka… Peter – Veľký…  Ivan – Hrozný…

Všeobecne platí, že lepšie sa pamätajú:

  • absurdné, dramatické, veselé príbehy,
  • zvláštne, farebné, nenormálne, hlučné,
  • pohyblivé lepšie ako statické,
  • veci a deje spojené s inými ľuďmi,
  • príbehy, v ktorých ste súčasťou deja,
  • konkrétny údaj sa pamätá lepšie ako abstraktný,
  • lepšie sa pamätajú veci praktické (prežité) ako teoretické,
  • čím viac zmyslov zapojíte pri zapamätávaní, tým lepšie to utkvie v pamäti.

Mnemotechnické triky

48-49 myslienka5Priznám sa, že keď som nevedel, čo je mnemotechnika, hovoril som tomu vnemotechnika. Mnemotechnika je založená na asociáciách medzi tým, čo sa pamätá ľahšie, a tým, čo sa pamätá ťažšie. Sú to slovné alebo obrazové konštrukcie podporujúce zapamätanie.

Ponúkame niekoľko príkladov:

Emil hodil granát do atómovej elektrárne – názvy strún na gitare.

Šetri sedem oslov – 6 378 – rovníkový polomer Zemegule.

Rímske číslice

Ivan Viedol Xeniu Lesnou Cestou Do Mesta (I = 1, V = 5, X = 10, L = 50, C = 100, D = 500, M = 1 000).

Alebo: LaCo DoMa  alebo LCD Monitor – (L = 50, C =100, D = 500, M = 1 000).

Červená opica žrala zelený melón indickému fakírovinajviditeľnejšie farby dúhy: Červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigo (tmavo modrá) fialová.

Poradie farieb vo farebnom spektre: Čarodej oznámil, že zajtra máme fyziku: Červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová.

Núdzové telefónne čísla

150 – hasiči (0 ako oheň)

155 – dve 5 sú už na ambulanciu

158 – polícia (8 ako putá).

Ďalšia pomôcka na zapamätanie núdzových čísel: 150, 155, 158 – najprv sa hasí, potom ošetruje a napokon vyšetruje.

Fázový vodič je v elektrickej zásuvke na ľavej strane – tak  ako srdce …žeby preto, aby ste sa veľmi netrápili L.

Pomôcka na odlíšenie konvexných tvarov od konkávnych: Do konkávy kávu nenaleješ.

Napíšte nám

Toto bolo len pár ukážok, ako pomôcť pamäti, v budúcom pokračovaní našej rubriky  máme pre vás pripravené ďalšie zaujímavé triky na zlepšenie pamäti.

Počas prázdnin vám iste napadlo niečo súvisiace s touto zaujímavou témou – neváhajte a napíšte nám.

Ak poznáte zaujímavé vety obsahujúce čo najviac vybraných slov na jednotlivé písmená, napíšte nám ich. Pomôžete svojim mladším spolužiakom. Kontaktovať nás môžete mailom na adrese: tvorivost@quark.sk, alebo poštou na adresu redakcie: Quark, Staré grunty 52, 842 44 Bratislava

Prajeme príjemné leto a veľa dobrých nápadov.

Ing. Štefan Holakovský

Patentová a známková kancelária GENiUM®