Vo všeobecnosti platí, že čím hlbšie sa ponárate, tým odolnejšie plutvy potrebujete. Lacné plutvy na plávanie sú vyrobené z gumy alebo plastu, špičkové plutvy sú z tvrdého kompozitu z uhlíkových vláken, ale za určitých okolností sa tiež môžu poškodiť napríklad zasiahnutím kameňov alebo koralov.
Kompozity z uhlíkových vláken tvoria jedny z najsilnejších známych materiálov z hľadiska pevnosti, tuhosti a odolnosti proti teplote. Pridaním nanomateriálov, ako sú uhlíkové nanorúrky a kovové alebo keramické nanočastice, je možné optimalizovať výkon a funkčnosť daného kompozitu, aby sa tak dosiahla zvýšená pevnosť, absorpcia energie a tepelná alebo elektrická vodivosť. Prostredníctvom výskumu sa vyvinula metodika na vytvorenie kompozitných materiálov šitých na mieru potrebám aplikácie. Metodika zahŕňa návrh materiálov a technológie na efektívne spracovanie takýchto materiálov.
Tieto skutočnosti využili technici spoločnosti Adamant Composites zaoberajúcej sa vesmírnymi materiálmi a odborníci firmy Alchemy, ktorá je lídrom na trhu v oblasti navrhovania a výroby zariadení na potápanie a rybolov. A hoci ide o dve spoločnosti zamerané na úplne odlišné odvetvia, prostredníctvom projektu Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Technology Transfer Proof of Concept začali vývojári skúmať dôsledky pridávania nanomateriálov do kompozitných plutiev. Následné testovanie revolučných plutiev ukázalo, že aplikovať nanomateriály pri výrobe silnejšieho, tvrdšieho kompozitného materiálu vedie k tvrdším a odolnejším plutvám.
Úspech na tejto úrovni potvrdzuje, že rovnakú metodiku môžeme uplatniť aj pri iných odvetviach vrátane vesmírnych, uviedol Thanos Baltopoulos zo spoločnosti Adamant Composites.
Zo stránky ESA spracovala BP