Barcelona je po španielskej metropole Madrid druhým najväčším a najpočetnejším mestom Španielska a zároveň je hlavným mestom španielskej autonómnej oblasti Katalánsko.
Barcelona sa vďaka tomu, že v minulosti to bolo sídlo barcelonských grófov, v katalánskom jazyku nazýva aj Ciutat Comtal, čiže mesto grófov. Leží na brehu Stredozemného mora a tiahne sa až k pohoriu Serra de Collserola rozprestierajúceho sa na severozápade mesta. Má takmer dva milióny obyvateľov. Je to rušné veľkomesto s bohatou históriou a dynamickou súčasnosťou.
Tibidabo
Najkrajší výhľad na Barcelonu je z Tibidaba, najmohutnejšieho 512 metrov vysokého vrchu pohoria Serra de Collserola. Je to známe výletné miesto tisícov návštevníkov. Denne je cieľom turistických výprav, zahraničných návštevníkov a rodinných výletov domácich obyvateľov. Na Tibidabo sa dá dostať po ceste alebo lanovkou, ktorá bola prvou svojho druhu v Španielsku.Na najvyššom bode vrchu stojí monumentálny kamenný rímskokatolícky Chrám Svätého Srdca (Temple de Sagrat Cor). Na jeho vrchole je veľká socha Ježiša Krista s roztiahnutými rukami. Z veľkej terasy chrámu je pekný pohľad na mesto. Výťahom sa dá vyjsť až na samotný vrchol chrámu.Neďaleko sa rozprestiera rozsiahly zábavný park. Už z diaľky púta pozornosť ďalšia dominanta mesta – 288 metrov vysoká telekomunikačná veža Torre de Collserola. Bola postavená v roku 1992 pri príležitosti konania Letných olympijských hier v Barcelone. Slúži aj ako vyhliadka pre verejnosť.
Hvezdáreň Fabra
Na úpätí vrchu Tibidabo stojí vo výške 415 metrov vedecké astronomické pracovisko – hvezdáreň Fabra (Observatori Fabra). Bola založená v roku 1904, a nielenže je stále funkčná, ale dosahuje dobré výsledky. Patrí pod Kráľovskú akadémiu vied a umení v Barcelone. Zaoberá sa najmä pozorovaním dvojhviezd a štúdiom asteroidov a komét. Okrem astronómie sa jej pracovníci venujú aj meteorológii a seizmológii.Ako hlavný optický prístroj je tu inštalovaný dvojitý refraktor Mailhat – ide o dva ďalekohľady (380/6 000 mm a 380/4 000 mm) na jednej paralaktickej montáži. Ďalekohľad s väčšou ohniskovou vzdialenosťou sa používa na pozorovanie vesmírnych objektov a ďalekohľad s menším ohniskom slúži na fotografovanie. Túto optickú súpravu zostrojil popredný francúzsky výrobca ďalekohľadov Raymond Mailhat (1862 – 1923). V minulosti týmto prístrojom objavili napríklad kométy 32P/Comas Sola a C/1925 F1 Shajn-Sola.
Text a foto Mgr. Peter Poliak