Mesto spojené s vesmírom

Johnsonovo vesmírne stredisko, foto Pixabay

Už niekoľko desiatok rokov existuje priame telekomunikačné spojenie medzi najväčším texaským mestom Houston a reálnym kozmickým priestorom. Z miestneho vedeckého vesmírneho centra sú totiž všetky americké posádky kozmických lodí, ktoré sa nachádzajú na svojich misiách ďaleko vo vesmíre, priamo riadené, usmerňované a dostávajú potrebné inštrukcie, pokyny, údaje, rady a hlásenia.

Základy mesta Houston boli položené v roku 1836 krátko po tom, čo si Texas vybojoval slobodu, nezávislosť aj samostatnosť a dostal sa z područia Mexika. Realitní obchodníci bratia John a Augustus Allenovci zakúpili na oslobodenom území pozemky a v podstate na miestach víťazného bojiska pri San Jacinte založili mesto. Pomenovali ho po osloboditeľovi a národnom hrdinovi generálovi texaskej armády Samovi Houstonovi (1793 – 1863).

V kokpite raketoplánu

Metropola Texasu

Houston je štvrté najväčšie mesto Spojených štátov amerických a najväčšie mesto štátu Texas. Žijú v ňom viac ako 2 milióny obyvateľov. Patrí medzi dynamicky sa rozvíjajúce mestá s vyspelým priemyslom a ekonomikou. Nosnými odvetviami sú petrochemický, chemický, textilný, energetický a strojársky priemysel a činnosť spojená s astronautikou, raketovou technikou a kozmickým výskumom. V Houstone sa nachádza jedno z veľmi dôležitých centier americkej astronautiky. V juhovýchodnej časti predmestia je vybudovaný rozsiahly komplex špeciálnych budov, hál a technických zariadení, ktoré slúžia na plánovanie, prípravu, realizáciu a riadenie kozmických letov s ľudskou posádkou. Takýchto špičkových a špeciálne zameraných pracovísk je v USA len niekoľko a všetky spadajú pod organizáciu NASA – National Aeronautics and Space Administration, čo vo voľnom preklade znamená Národný úrad pre letectvo a vesmír.

VESMÍRNE CENTRÁ V USA
Johnson Space Center v Houstone pripravuje techniku a ľudí, riadi kozmické lety a sústreďuje vzorky materiálov z kozmu (medziplanetárny prach, mesačné horniny).
Goddard Space Flight Center v Greenbelte je hlavné vesmírne výskumné laboratórium, je to tiež dôležité miesto na uchovávanie údajov.
Jet Propulsion Laboratory v Pasadene sa zaoberá výrobou kozmických sond a vývojom pohonných jednotiek pre kozmické sondy a lietadlá.
Langley Research Center v Hamptone sa venuje výskumom a vývojom astronomickej a leteckej technológie.
Ames Research Center v Moffet Fielde realizuje vedecký výskum aerodynamiky a zaoberá sa aj informačnými technológiami.
Marshall Space Flight Center v Huntsville sa zameriava na vývoj nosných rakiet, raketových motorov a palivových nádrží.
Kennedy Space Center na Camp Canaveral zabezpečuje prípravu a štarty všetkých kozmických telies, je to hlavný americký kozmodróm.

Poslanie NASA

Vzácna mesačná hornina

NASA je americká civilná vládna agentúra, ktorá je zodpovedná za nevojenskú stránku kozmického výskumu a výskumu v oblasti letectva. Bola ustanovená zákonom, ktorý podpísal americký prezident Dwight Eisenhower a svoju činnosť začala 1. októbra 1958. Bolo to obdobie, keď sa na obežnú dráhu okolo Zeme dostalo už niekoľko umelých družíc vyrobených ľuďmi a kozmický výskum naberal na dôležitosti. Administratívne centrum NASA má sídlo v hlavnom meste USA, vo Washingtone. Odtiaľto riadi a koordinuje činnosť niekoľkých vesmírnych stredísk vybudovaných vo vhodných lokalitách po celom území USA so zameraním vždy na špecificky inú oblasť kozmického výskumu.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 10/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Mgr. Peter Poliak