Prírodná alternatíva

V rámci 4. ročníka projektu Veda má budúcnosť predstavili študenti Strednej odbornej školy chemickej v Bratislave projekt Aplikácia éterických olejov na patogénne baktérie, za ktorý získali prvé miesto.

tím zo Strednej odbornej školy chemickej v Bratislave.
Víťazný tím zo Strednej odbornej školy chemickej v Bratislave.

Liečivé účinky esenciálnych olejov, inak nazývané éterické oleje alebo silice, poznali už starovekí Babylončania. Po chemickej stránke sú to heterogénne zmesi rôznych organických látok, bohaté na terpény, aldehydy, ketóny, estery. Zvláštne znejúce názvy však majú zásadný vplyv na to, ako esenciálny olej vonia, akú má farbu, konzistenciu, no predovšetkým na to, aký má farmakologický, resp. iný účinok, ktorý možno využiť v praxi. Esenciálne oleje sú výhradne rastlinného pôvodu. Zjednodušene možno povedať, že vznikajú v rastlinách reakciami základných primárnych metabolických látok, ktoré sa postupne spájajú do zložitejších štruktúr za pôsobenia špecifických enzýmov. Každá aromatická rastlina v sebe obsahuje esenciálny olej, ktorého obsahové látky sú odlišné v závislosti od druhu rastliny, jej časti, ročného obdobia, počasia, tlaku vzduchu a iných životných podmienok rastliny. Konkrétnejšie miesto uloženia v rastlinách predstavuje systém tzv. silicových buniek, ktoré sa ukladajú na listoch, v kvetoch, na oplodí (kôre), v koreni atď.

Izolácia

Okrem východiskového rastlinného materiálu má na kvalitu esenciálneho oleja vplyv aj samotná izolácia. Existuje niekoľko osvedčených spôsobov, z ktorých najrozšírenejšia je destilácia vodnou parou. Tu sa využíva, že esenciálne oleje sú schopné prchať s vodnou parou. V praxi to funguje tak, že upravený rastlinný materiál (listy, kvety, korene…) sa ukladá na rošt v kolóne, cez ktorú sa preháňa horúca vodná para.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk    

Daniel Krchňák, Stredná odborná škola chemická v Bratislave

Foto autor