Mesto (nielen) módy

Milánsky Dóm, na najvyššej veži je pozlátená socha Madony. Vpravo je jazdecká socha talianskeho kráľa Viktora Emanuela II.

Mesto Miláno je po metropole Rím druhým najväčším talianskym mestom. Je pomerne husto osídlené, žije tu takmer 1,5 milióna obyvateľov. Je vyhľadávaným a obľúbeným cieľom miliónov turistov z celého sveta.

Miláno sa nachádza v severnej časti Talianska a tvorí hlavné mesto regiónu Lombardsko, ktorý sa rozprestiera medzi Alpami a údolím rieky Pád. Región sa vyznačuje nádherným prírodným bohatstvom a množstvom rekreačných zariadení. Miláno tvorí dôležité ekonomické centrum štátu. Je považované za najbohatšie mesto Talianska a patrí k najväčším finančným centrám v Európe. Pôsobí tu mnoho národných, nadnárodných a silných zahraničných spoločností, sídlia tu najväčšie a najbohatšie banky a finančné aktivity tu vyvíja aj hlavná Talianska burza (Borsa Italia). Keďže Miláno je vlajková loď v oblasti svetového módneho biznisu, ženy tam chodia obdivovať aktuálne svetové novinky a hity v oblasti módy, muži si užívajú kvalitný šport, najmä špičkový futbal, mladí vyhľadávajú dobrú zábavu a trendovú hudbu. Všetci sa však oboznamujú s bohatou históriou mesta, obdivujú vyspelú kultúru a umenie, prípadne si pochutnajú na gastronomických špecialitách.

Leonardove stopy

Leonardo da Vinci: Posledná večera

Leonardo da Vinci (1452 – 1519) bol legendárny taliansky renesančný umelec, uznávaný maliar, sochár, architekt, biológ, no zaoberal sa aj hudbou, stavebníctvom a vynálezmi. Tento stredoveký génius nebol milánskym rodákom, ale v rokoch 1482 – 1499 v Miláne určitý čas žil a pracoval. V priebehu sedemnástich rokov tu vytvoril viaceré majstrovské diela svetového významu. Pracoval pod patronátom milánskeho vojvodu Ludovica Sforzu. Azda najznámejším výtvarným dielom da Vinciho je portrét ženy s tajomným úsmevom, ktorý nesie názov Mona Lisa, ale známy je aj ako La Gioconda. Obraz je vystavený v parížskom Louvri. Do Milána však turisti chodia obdivovať nádhernú legendárnu nástennú maľbu s biblickým motívom Posledná večera. Zachytáva Ježiša Krista a dvanásť apoštolov pri poslednom pokrme pred jeho ukrižovaním. Táto svetoznáma freska sa nachádza v refektári milánskeho Kostola Santa Maria delle Grazie. Leonardo da Vinci sa nevyznačoval len umeleckým talentom a zručnosťou, ale bol majstrom aj v iných profesiách – študoval anatómiu človeka, zasahoval do oblasti literatúry, architektúry a hudby, zaoberal sa vedou a bol aj technicky zdatný vynálezca a zlepšovateľ. Navrhoval napríklad niektoré stroje, ktoré by sa dali v princípe nazvať lietadlo, helikoptéra, rogalo, ponorka, tank a mnohé ďalšie. Jeho plány boli síce veľmi ambiciózne, ale zároveň utopické, ktoré príliš predbehli svoju dobu. Len niekoľko z nich sa podarilo realizovať, ale nemohli zo zásadných dôvodov fungovať. Niektoré však slúžili ako námety pre ďalší vývoj. Leonardove návrhy, nákresy, štúdie, výpočty, poznámky a modely sú uchované a sprístupnené verejnosti v dvoch milánskych múzeách. Je to jednak špecializované Múzeum LeonardoL3 (Museo LeonardoL3) so stálou expozíciou Svet Leonarda da Vinci, ktoré je umiestnené v Galérii Viktora Emanuela II. (Galleria Vittorio Emanuele II.), a jednak Národné múzeum vedy a techniky Leonarda da Vinci (Museo Nazionale Scienza e Technologia Leonardo da Vinci).

Dominanta mesta

Svetoznáma freska Leonarda da Vinci Posledná večera sa nachádza v refektári Kostola Santa Maria delle Grazie v Miláne

Centrum Milána tvorí priestranné Námestie Dómu (Piazza del Duomo), na ktorom stojí najvýznamnejšia a historicky najcennejšia stavba celého mesta – Milánsky dóm (Duomo di Milano), sídelný chrám milánskeho arcibiskupa. Je to nádherná, umelecky hodnotná gotická katedrála, ktorá patrí medzi najväčšie a najkrajšie na svete. Budovala sa niekoľko storočí a na jej výstavbe sa podieľalo mnoho generácií tvorcov. Základný kameň bol položený v roku 1386. Stavba potom len veľmi pomaly napredovala a prelínala sa zo storočia do storočia. Úplne dokončená bola pomerne nedávno, v roku 1965, no aj v súčasnosti sa tam stále niečo robí. Dóm má grandiózne parametre – je dlhý 158 metrov, široký 93 metrov, vnútorná výška centrálnej časti má 65,5 metra. Najvyššia veža, na ktorej stojí štyri metre veľká pozlátená socha Madony, patrónky Milána, siaha do výšky 108,5 metra. Celkovo je na katedrále 135 rôznych veží a vežičiek a skrášľuje ju 3 400 sôch. Do interiéru sa zmestí 40 000 ľudí. Pre turistov je umožnený aj výstup na strechu, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a odkiaľ tiež môžu zblízka obdivovať sochy, veže a konštrukciu samotnej stavby. Pred katedrálou, na náprotivnej strane námestia, stojí jazdecká socha talianskeho kráľa Viktora Emanuela II.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 3/2021. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Mgr. Peter Poliak