V lesných zátišiach našej prírody žije zvláštny malý spachtoš. Je milý, malý, huňatý a prespí viac ako pol roka.
S pĺšikom lieskovým (Muscardinus avellanarius) sa môžeme v našich lesoch a záhradách stretnúť len na jar, v lete a na jeseň. Najskôr ho zazrieme niekde na lieske chrumkať lieskové oriešky alebo na malinčí kŕmiť sa červenými plodmi. Aktívny je však najmä v noci a za súmraku, preto zväčša uniká pozornosti návštevníkov lesných zátiší.
Ako myška
Tento najmenší európsky plch, ponášajúci sa na myšku, má veľké čierne očká, malé okrúhle uši, dlhé fúzy a hustú zlatohnedú srsť. Je dlhý iba 6 až 9 cm, huňatý chvost má dĺžku 5,7 až – 7,5 cm. Chvostík mu neslúži len na okrasu, ale má funkciu padáka pri preskakovaní z vetvičky na vetvičku. Oveľa užitočnejší je však počas dlhého zimného spánku, kedy sa ním pĺšik ovije ako perinkou.
Rozmnožovanie
Hoci žije samotárskym životom, nezriedka máva v tesnej blízkosti súkmeňovcov, s ktorými sa potom delí o potravu, pričom sa dorozumievajú širokou škálou vrčivých až hvízdavých zvukov. Samice sú gravidné 22 až 24 dní, v jednom vrhu rodia môžu mať deväť (v priemere štyri či päť mláďat). Ročne mávajú dva vrhy, vo vyšších nadmorských výškach iba jeden, ale vo vhodnom biotope samička vrhne potomstvo dokonca tri razy. Dožívajú sa tri až štyri roky.
Hostina na lieskových orieškoch
Malý všežravec sa kŕmi hmyzom, vtáčími vajcami, bobuľami, nektárom, kvetmi a mladými výhonkami. Jeho strava závisí od momentálneho počasia, nadmorskej výšky a ročného obdobia. Ak nenájde dostatok výživných rastlín, uchyľuje aj k živočíšnej potrave. Ako však jeho druhové meno napovedá, zo všetkého najviac obľubuje lieskové orechy. Len čo začnú na sklonku leta dozrievať, sťahujú sa do lieštin celé procesie živočíchov, ktoré si rady pochutia na tejto maškrte. Pĺšik si na lieskovcoch pochutnáva s neobyčajným pôžitkom. Niekedy sa na jednej lieske hostí pod starostlivým dohľadom matky celá rodinka. Nezriedka sa stalo, že som prišiel k lieske, zatriasol som konármi a vedno so zrelými lieskovcami cupli na zem aj pĺšiky, čo ma zakaždým veľmi mrzelo. Oriešky sú pre pĺšiky životne dôležité, pretože z nich si vytvárajú tukové zásoby, aby mali počas spánku energiu potrebnú pre životne dôležité funkcie a orgány.
Pokračovanie článku si môžete prečítať v júnovom vydaní časopisu Quark.
Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk
doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc.
ÚEL SAV Staré Hory
Foto autor