Vedci dlho špekulovali, či sa neandertálci niekedy dostali do Afriky. Najnovší výskum zuba nájdeného pred sto rokmi v jaskyni Shuqba v kopcoch na severe Jeruzalema však naznačuje, že tento druh praľudí prenikal aj do teplých končín na juhu. Shuqba je len pár stoviek kilometrov od Afriky, takže náš výskum skutočne zvyšuje možnosť, že sa tam dostali, uviedol Chris Stringer z londýnskeho Natural History Museum.
Po analýze zuba medzinárodný tím vedcov potvrdil, že patril asi deväťročnému neandertálskemu dieťaťu. Skúmali sme veľkosť, tvar a vonkajšiu i vnútornú 3D štruktúru zuba a porovnali sme to so vzorkami zubov holocénneho a pleistocénneho Homo sapiens a neandertálcov. To nám umožnilo úplne presne určiť, komu zub patril, povedal Clément Zanolli z Université de Bordeaux.
Podľa Chrisa Stringera má však objav aj inú zaujímavú stránku: Kamenné nástroje, ktoré sa našli v jaskyni, sa považovali za produkt moderného človeka. Ak však tento zub odráža skôr dlhodobé osídlenie ako sporadické návštevy, je pravdepodobné, že tieto druhy nástrojov vyrobili neandertálci. Clément Zanolli dodáva, že nálezy z jaskyne Shuqba zatiaľ predstavujú najjužnejšiu lokalitu výskytu neandertálcov, aká je doposiaľ známa.
Ďalším zaujímavým výsledkom výskumu je, že kamenné nástroje nájdené v priamej súvislosti s fosíliou neandertálcov boli opracované tzv. levalloiskou technikou. Tá sa však doteraz spájala výlučne s Homo sapiens. Po týchto zisteniach už nie je možné vytvárať jednoduché spojenie medzi touto technológiou a Homo sapiens.
Zo stránky ScienceAlert spracovala BP