Kremík sa bežne nachádza v elektronike, ako sú telefóny, fotoaparáty a počítače, no nároky na vlastnosti kremíka, a teda aj na jeho ďalšie úpravy, sú zvyčajne dosť vysoké. Vedci z austrálskej Curtinovej technickej univerzity vyvinuli metódu výroby kremíka pri izbovej teplote, čím sa môžu znížiť náklady na jeho výrobu.
Typický oxid kremičitý, prírodný oxid kremíka, sa taví pri teplote asi 1 700 °C, aby sa v konečnom dôsledku získal elementárny kremík. Náš výskum potvrdil, že táto premena je možná aj bez extrémnych teplôt, uviedol vedúci výskumného tímu Song Zhang. Energiu potrebnú na rozloženie oxidu kremičitého vedci dodali elektrochemicky. Experiment s overením koncepcie sa dosiahol ponorením dokonale narezaných kryštálov kremíka do vodného elektrolytu a následným cieleným odstránením elektrónov. Tak sa postupne vytvárali čoraz väčšie ostrovčeky kremíka, teda tenké vrstvy oxidu kremičitého.
Popísaná reakcia je vratná. Náš tím preukázal, že vo veľmi malom rozsahu je možné reverzibilne premieňať oxid kremičitý na kremík pri izbovej teplote, čo má okamžité každodenné dôsledky na analytické merania uskutočňované s kremíkovými elektródami, uviedla spoluautorka štúdie Simone Ciampiová. Podľa nej by sa táto technika mohla použiť na generovanie potrebného množstva kremíka z oxidu kremičitého. S. Campiová je navyše presvedčená, že ich výskum nepochybne poskytuje východisko na ďalšie bádanie a zdokonaľovanie metódy.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP