Tím z výskumného centra informatiky v nemeckom Saarbrückene predstavil prototyp webkamery, ktorá nielen vyzerá ako ľudské oko, ale tiež verne napodobňuje jeho pohyby. Naším cieľom nebolo vyvinúť lepší dizajn pre kamery, ale vyvolať diskusiu. Chceme upozorniť, že sme po celý deň obklopení pozorovacími zariadeniami. Otázkou je, ako nás to ovplyvňuje, uviedol Marc Teyssier z Laboratória pre interakcie medzi človekom a počítačom Sárskej univerzity.
Výskumný tím vyvinul webkameru Eyecam, ktorá vyzerá ako ľudské oko a realisticky napodobňuje podvedomé pohyby oka, ako sú žmurkanie alebo nadvihovanie obočia. S Eyecam skúmame otázku, či by malo technické zariadenie odrážať svoju funkciu aj vo svojom dizajne, hovorí počítačová vedkyňa Marion Koellová. Sú rôzne spôsoby videnia, všetky z nich majú svoje jedinečné konotácie, ako je pozorovanie, spoznávanie, pozeranie alebo dokonca špehovanie. Dizajn kamery v podobe oka tiež môže vysielať neverbálne signály cez výrazy tváre. Toto otvára úplne novú rovinu interakcií, ktoré predtým s technickými zariadeniami neexistovali, dodala M. Koellová.
Výskumníci používajú jedinečné schopnosti a optiku ich nového výrobku na preskúmanie rôznych aspektov všadeprítomného snímania. Už teraz predstavujú webkamery potenciálne riziko pre naše súkromie. Eyecam tento aspekt zvýrazňuje, otvorením svojho oka a sledovaním používateľa sa správa ako pozorovateľ. Alternatívne by mohla byť antropometrická kamera použitá na sebareflexiu, s umelým okom upadajúcim do únavy a klipkajúcim, keby používateľ sedel neskoro do noci za počítačom. Alebo by mohla prebrať úlohu domáceho maznáčika, ktorý je jednoducho tam, pozerá sa čas od času okolo seba a reaguje s nadšením, keď jeho majiteľ vojde do miestnosti.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP