Výskumníci zistili, ako chlad vyvoláva bolesť a hypercitlivosť zubov – a ako to zastaviť. V časopise Science Advances oznámili, že sa im podarilo odhaliť novú funkciu odontoblastov, buniek tvoriacich dentín – vrstvu pod zubnou sklovinou, ktorá obaľuje mäkkú zubnú dreň. Zistili sme, že odontoblasty, ktoré podporujú tvar zubu, sú tiež zodpovedné za pociťovanie chladu, uviedol patológ Jochen Lennerz, jeden z hlavných autorov štúdie a riaditeľ Centra pre integrovanú diagnostiku v Massachusetts General Hospital. Výskum pripísal tejto bunke novú funkciu, čo je vzrušujúce z pohľadu základnej vedy. Teraz však už tiež vieme, ako zasiahnuť do funkcie pociťovania chladu a zastaviť bolesť zubov.
Bolesť zubov po vystavení chladu môže vzniknúť z viacerých dôvodov, mnohí ľudia napríklad zažili intenzívnu bolesť z chladu, keď mali dieru v zube z neliečeného kazu. Ale zuby sa môžu stať veľmi citlivými na chlad aj pri erózii ďasna kvôli starnutiu. Niektorí pacienti s rakovinou liečení chemoterapiou založenou na platine majú extrémnu citlivosť na chlad po celom tele. Vánok na tvári sa potom zaznamená ako extrémna bolesť v zuboch, čo môže niektorých viesť až k zastaveniu liečby, hovorí J. Lennerz.
Vedci objavili proteín kódovaný génom TRCP5, ktorý pôsobí ako mediátor bolesti z chladu. Práve TRCP5 prenáša chlad cez odontoblasty a vyvoláva bolesť a hypersenzitivitu na chlad. Vedci tiež identifikovali farmakologický cieľ na minimalizáciu zubnej citlivosti na chlad. Stáročia bol olej z klinčekov používaný ako liek na bolesť zubov. Aktívna zložka v oleji z klinčekov je eugenol, ktorý blokuje TRCP5. Na trhu už existujú zubné pasty obsahujúce eugenol, zistenia výskumu by však podľa J. Lennerza mohli pomôcť k ďalším aplikáciám, napríklad na pomoc pre pacientov s chemoterapiou.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP