Jún ohlasuje príchod leta. A to nielen vychádzajúcimi letnými súhvezdiami, ktorými sa môžeme kochať po zotmení, ale aj letným slnovratom.
Letné súhvezdia vychádzajú nad obzorom každým dňom o niečo skôr. Vysoko na severovýchode vidíme súhvezdie Labuť s Mliečnou cestou a hviezdu Vegu v Lýre. Na severozápade je Veľká medvedica a Lev, na juhu môžeme vidieť súhvezdia Panna a Pastier. Letný trojuholník v podobe hviezd Vega, Deneb, Altair vidíme nad východným obzorom o desiatej večer. Za našu pozornosť určite stojí pás tiahnuci sa nad našimi hlavami – naša galaxia Mliečna cesta. Už v malých ďalekohľadoch nám vezme dych – odhalí totiž množstvo hviezd a hviezdokôp, z ktorých tento pás pozostáva.
Letný slnovrat
V pondelok 21. júna o 5:32 LSEČ nastáva letný slnovrat, čo znamená začiatok astronomického leta. Na severnej pologuli sa začína leto, zatiaľ čo k obyvateľom južnej pologule prichádza zima. V deň letného slnovratu je na severnej pologuli najdlhší deň v roku a na južnej pologuli, naopak, najkratší. Za severným polárnym kruhom nastáva polárny deň – Slnko tu vôbec nezapadá. Za južným polárnym kruhom nastáva polárna noc.
V čase letného slnovratu smeruje zemská os najviac preč od Slnka. V zime však smeruje najviac k Slnku. Tento smer zemskej osi spôsobuje, že v lete na severnú pologuľu dopadá viac slnečných lúčov než na južnú. Slnečné lúče počas slnovratu dopadajú kolmo na 23,5° rovnobežku severnej geografickej šírky. Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Raka. Pojmom slnovrat označujeme okamih, keď Slnko pri svojom zdanlivom ročnom pohybe dosiahne najväčšiu deklináciu a napoludnie je najvyššie nad obzorom.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr je počas prvých júnových večerov viditeľný po západe Slnka, ešte vždy v spoločnosti Venuše. V polovici mesiaca je pre nás nepozorovateľný a na záver júna sa presúva na skorú rannú oblohu. Počas celého mesiaca sa nachádza v súhvezdí Býk. Venuša bude celý mesiac v úlohe Večernice žiariť na stmievajúcej sa oblohe po západe Slnka. Zapadá po 22. hodine večer, spočiatku bude v súhvezdí Býk, odkiaľ sa presunie do Blížencov a odtiaľ do súhvezdia Rak.
Mars vidíme nad Merkúrom a Venušou a dotvára tak večernú pozorovaciu trojicu. Nad obzorom zotrváva najdlhšie. Nachádza sa v súhvezdí Blíženci, odkiaľ sa presunie do Raka. Jupiter vychádza v druhej polovici noci. Spočiatku po jednej v noci, na záver júna po jedenástej večer. Pozorovať ho teda môžeme v druhej polovici noci až do východu Slnka. Jupiter je neprehliadnuteľným objektom na oblohe a počas celého mesiaca ho nájdeme v súhvezdí Vodnár. Saturn vychádza približne hodinu pred Jupiterom. Taktiež ho môžeme pozorovať v druhej polovici noci až do východu Slnka. Saturn nájdeme v súhvezdí Kozorožec.
Urán je pozorovateľný v druhej polovici noci do východu Slnka. Nad obzor vychádza v skorých ranných hodinách, posledné júnové noci bude viditeľný už pred druhou hodinou v noci. Nájdeme ho v súhvezdí Baran. Neptún taktiež vychádza každý deň čoraz skôr, a tak je dlhšie pozorovateľný pred východom Slnka. Pomocou ďalekohľadu ho môžeme vidieť v súhvezdí Vodnár.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov