V pondelok 7. novembra sa začne na Slovensku Týždeň vedy a techniky a nie náhodou Quark informácie o tomto podujatí prináša pod heslom Zaži vedu naživo!. V tento deň sa totiž slávnostne otvárajú brány dlho očakávaného zážitkového centra vedy Aurelium. Nájdete ho v Bratislave na Bojnickej ulici a vedu a techniku v ňom budete môcť spoznávať prostredníctvom vlastných skúseností a zážitkov.
Veda aj technika majú svoje vízie, ktoré s podporou politikov posúvajú vedecký a technický pokrok míľovými krokmi dopredu. V druhej polovici minulého storočia to bola súťaž v dobývaní kozmu medzi dvoma najväčšími svetovými veľmocami. V súčasnosti by výzvou pre celé ľudstvo, podporenou vedcami aj politikmi, mohlo byť zastavenie produkcie emisií, ktoré vznikajú spaľovaním fosílnych palív. S plánom, ako tento problém riešiť, prichádzajú i slovenskí vedci. Tí dosiahli úspechy na medzinárodnom fóre aj v oblasti výskumu supravodivosti. Rozhovor k návrhu nového globálneho energetického systému a prehľad aplikácií a možností využitia supravodivých materiálov sú hlavnými článkami nášho novembrového čísla.
Z obsahu novembrového Quarku ďalej vyberáme:
Zika – nové komplikácie
Vírus zika sa stal veľmi nebezpečným neuropatologickým prenášačom, s ktorým je spojených viacero neurologických komplikácií.
Supravodivé materiály a ich využitie
Celkový počet materiálov so supravodivými vlastnosťami sa v súčasnosti odhaduje na niekoľko tisíc. Zlepšili a pomohli skvalitniť život mnohým ľuďom.
Zobuď sa a pridaj!
Pokiaľ máte v desktopovom počítači viacero dátových úložísk, pri práci s Windows sa stáva, že ak ste na nesystémový disk dlhšie nepristupovali, bude uspaný.
Poznáme počítačových Oskarov
V polovici minulého mesiaca odovzdali na podujatí IT Gala prestížne ocenenia za rok 2016 IT spoločnostiam a osobnostiam.
Energetický systém budúcnosti
Rozhovor s Františkom Zvrškovcom o tom, ako preniknúť do zemskej kôry a zabezpečiť pre ľudstvo nekonečný, obnoviteľný a lokálny zdroj energie.
Gancedo – tridsaťtonový meteorit
Tím Astronomickej spoločnosti z provincie Chaco v Argentíne vyzdvihol zo zeme obrovský, takmer 30-tonový kus horniny, ktorý je veľmi pravdepodobne železno-niklový meteorit.
Exotika v našich lesoch
Huby patria k zvláštnym organizmom. Niektoré z nich vyzerajú tak exoticky, akoby do našej prírody ani nepatrili.
Ultraľahké operené helikoptéry
V početnej jedenásťtisícovej rodine operencov celého sveta patria kolibríky k najmenším a najrýchlejším vtákom.
Menia svet
Už tradične prvá polovička októbra patrí oznámeniam mien nositeľov Nobelovej ceny za daný rok. Od roku 1901 dostalo toto ocenenie 874 ľudí a 26 organizácií.
Laser stráži rýchlosť
Využitie impulzov blízkych infračervenej oblasti spolu s citlivými fotodiódovými detektormi zjednodušuje policajnú kontrolu rýchlosti vozidiel.
Hravý Guliver
Medzinárodná porota rozhodla, že víťaznú architektonickú cenu CE.ZA.AR 2016 v kategórii občianske a priemyselné budovy získal projekt škôlky Guliver v Banskej Štiavnici.
Zaži vedu naživo!
Druhý novembrový týždeň bude opäť patriť vede a technike. V pondelok 7. 11. 2016 sa začne Týždeň vedy a techniky na Slovensku (TVT) a potrvá až do nedele 13. novembra 2016.
Superpočítače pre atóm
Moderné jadrové elektrárne musia vydržať aj mimoriadne udalosti, ktoré sa štatisticky stanú len raz za milión rokov. Na simuláciu takýchto udalostí slúžia superpočítače.
Lemaître a jeho vesmír
Pred 65 rokmi akceptovala Pápežská akadémia vied Lemaîtrovu teóriu, ktorá je známa ako teória veľkého tresku.
Slovenský Schliemann
Napriek tomu, že Andrej Kmeť nemal odborné vzdelanie v archeológii, bol jeden z prvých slovenských vzdelancov, ktorý sa systematicky venoval tomuto odboru.