Kvapôčky potu, ktoré produkujú končeky prstov v spánku, by mohli vďaka novému zariadeniu poháňať senzory na meranie glukózy, vitamínu C a iných ukazovateľov. Výskumníci na celom svete vyvíjajú nositeľné senzory na meranie čohokoľvek, od zrýchlenia bežca až po hladinu glukózy u diabetika. Problémom je však napájanie. Batérie sú objemné, majú krátku životnosť a solárna energia v noci nefunguje. A čo výroba energie v samotnom ľudskom tele? Pot je sľubným zdrojom energie, pretože obsahuje laktát, ktorý sa dá rozložiť enzýmom na výrobu energie. Existujúce zariadenia však potrebujú na svoju činnosť veľa potu a väčšine ľudí sa nebude chcieť ísť do posilňovne vždy, keď ich elektronike dôjde energia.
Nanoinžinier Lu Yin z Kalifornskej univerzity v San Diegu a jeho tím sa preto zamerali na pot z končekov prstov. Práve tam sa nachádza najvyššia koncentrácia potných žliaz na našom tele – vyššia ako v podpazuší – a tie produkujú pot neustále, bez ohľadu na to, či sa namáhame.
Nové zariadenie, popísané v časopise Joule, je dostatočne široké a flexibilné, aby sa dalo obaliť okolo končeka prsta. Zachytáva pot pomocou pružného hydrogélu, ktorý sa prikladá k pokožke. Penové bloky na vrchu gélu slúžia ako elektródy. Obsahujú enzým, ktorý odoberá elektróny z laktátu, a platinu, ktorá využíva elektróny na premenu kyslíka na vodu. Tento proces vytvára tok elektrónov cez zariadenie, ktoré generuje elektrinu. Zariadenie dokáže počas nočného spánku vygenerovať 300 milijoulov na cm2 – to je dosť energie na pohon náramkových hodiniek počas jedného dňa. Navyše, stlačením dvoch prstov môžete vďaka generátorom, ktoré menia mechanickú energiu na elektrickú, vyprodukovať ďalších 30 milijoulov na cm2. Používateľovi to umožňuje nepretržite získavať energiu z ľudského tela, hovorí Wei Gao, lekársky inžinier z Kalifornského technologického inštitútu. Z energetického hľadiska sa tak nositeľné senzory stávajú praktickejšími.
Zo stránky ScienceMag spracovala BP