Istrobot – súťaže a ukážky robotov

Na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave sa v aprílovú sobotu stretli milovníci robotiky na 16. ročníku súťaže Istrobot. Niekoľko desiatok autonómnych robotov tu  predviedlo svoje schopnosti a súťažilo o ceny v piatich kategóriách.  

V minulom roku mala na Istrobote premiéru nová kategória s názvom Lietajúca výzva. Je v nej povolené dočasne aj diaľkové ovládanie lietajúceho stroja. Celú trať tohto roku najrýchlejšie preletel dron Juraja Dudáša z Bratislavy DAL210. Prvý pokus o prelet autonómneho robota ešte nebol úspešný, pretože robot quaduav (autori: Martin Florek, J. Bošanský, O. Kamenický, J. Halaj) síce trasu zatiaľ nezvládol, ale jeho autori získali cenu poroty.

Stopár

V súťažnej disciplíne Stopár, ktorou sa história súťaže Istrobot začala, sa tento rok zišlo 17 robotov, ale iba jedenástim z nich sa aspoň raz podarilo prejsť niektorú z dráh. Usporiadatelia zostavili dráhy na troch úrovniach náročnosti, pričom tú najľahšiu prešiel robot Nite 4 Lukáša Parižu z Trstenej za skvelých päť sekúnd. Najnáročnejšiu a najkomplikovanejšiu dráhu, na ktorej bolo rozmiestnených najviac nástrah, dokázali prejsť iba tri roboty a už druhý rok za sebou zvíťazil robot Cvrček2 konštruktéra  Jozefa Ondrejoviča zo Skleného.

Myš v bludisku

Pozornosť divákov pútala tiež druhá najstaršia disciplína, Myš v bludisku. Vo finále sa presadil a najrýchlejšiu cestu bludiskom našiel opäť robot Nite 4 Lukáša Parižu, a tak zvíťazil naraz až v dvoch súťažných kategóriách s tým istým robotom, čo je úctyhodný výkon.

Napätie v sklade kečupu

Roboty bojujú o plechovku s kečupom.
Roboty bojujú o plechovku s kečupom.

Divácky najvďačnejšia je súťažná kategória V sklade kečupu. Je to unikát, ktorý na iných súťažiach vo svete neprebieha, veď sa od nás už inšpirovali aj organizátori podobnej súťaže v Prahe. Proti sebe stoja vždy dva roboty a ich cieľom je nazbierať čo najviac plechoviek s kečupom. Hoci sa všetci doma svedomito pripravujú, nikto nedokáže predvídať, ako sa bude na ihrisku správať súperov robot. Súťaž je tak plná zvratov a prekvapení, hovorí Ing. Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, organizátor súťažnej prehliadky. Najviac plechoviek nazbieral favorit z minulého ročníka robot Veterobot, ktorého zostrojili žiaci z  krúžku robotiky na ZŠ Veternicová v Bratislave.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v júnovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

R

Foto Istrobot