Mory sa hrnú k pouličným lampám, omámené žiarou. Zdá sa však, že celonočné kúpanie v jasnom svetle vplýva aj na nelietavé formy tohto hmyzu. Ako uvádzajú vedci v časopise Science Advances, v blízkosti osvetlených úsekov anglických ciest žije až o polovicu menej húseníc nočných motýľov ako na priľahlých tmavých miestach.
Entomológ Douglas Boyes z Centra pre ekológiu a hydrológiu vo Wallingforde a jeho kolegovia porovnávali 27 úsekov ciest, ktoré sa zdali byť identické okrem jediného rozdielu, že niektoré boli v noci osvetlené a iné tmavé. V živých plotoch pod jasným LED osvetlením sa nachádzalo o 52 % menej húseníc ako v tmavých častiach, kým v oblastiach pod matnejšími sodíkovými lampami ich bolo o 41 % menej. Na trávnatých úsekoch znížili LED svetlá populáciu o 33 %, zatiaľ čo sodíkové lampy mali len malý vplyv. LED lampy vyžarujú širšie spektrum svetla ako iné lampy, čo môže vysvetľovať ich väčší vplyv.
Populácia nočných motýľov v Spojenom kráľovstve sa za 50 rokov zmenšila o tretinu, ale keďže menej ako 3 % krajiny leží pod silným osvetlením, na vine sú skôr strata biotopov a klimatická zmena než svetlá, uvádza D. Boyes. Napriek tomu táto práca poukazuje na pomerne jednoduchý spôsob, ako dať niektorým druhom hmyzu pokoj. Stačí stlmiť svetlá alebo umiestniť na LED diódy filtre, ktoré zúžia spektrum vyžarovaného svetla.
Zo stránky Science News spracovala BP