Hríby patria medzi celebrity v ríši húb. Sú najpopulárnejšie, najzbieranejšie a najobľúbenejšie. Niet hádam hubára, ktorý by ich nezbieral a nevyhľadával. Teda aspoň niektoré z nich, pretože zástupcov rodu hríb sa v našej prírode vyskytuje asi 40 druhov a len malá skupina sa zbiera a konzumuje.
Hubári takmer vždy vyhľadávajú tzv. pravé hríby, ľudovo nazývané aj dubáky. Tie sú veľmi cenené a mimoriadne obľúbené. Majú tvrdú a pevnú dužinu, príjemnú vôňu a vynikajúcu chuť.
V kuchyni sú všestranne upotrebiteľné, dobre sa sušia a zavárajú. Ich obľúbenosť je pochopiteľná aj z toho dôvodu, že sú veľmi ľahko rozpoznateľné, preto ich môže zbierať aj laik. Ale je to skutočne tak? Vedia mnohí hubári, čo vlastne zbierajú?
Nie je dubák ako dubák
Ľudové pomenovanie dubák sa vzťahuje predovšetkým na všeobecne dobre známy hríb dubový. V skutočnosti však toto pomenovanie mnohí hubári používajú pri väčšom počte druhov bez toho, aby ich rozlišovali. Do skupiny tzv. pravých hríbov zaraďujeme štyri až sedem druhov. Z nich štyri sú všeobecne vedecky uznávané, tri druhy sú nejasné a v odbornej mykologickej verejnosti sa o ich uznaní za samostatné druhy vedie diskusia.
Dubák
K najznámejším a najrozšírenejším druhom našich hríbov patrí hríb dubový (Boletus reticulatus). V čase optimálnych klimatických podmienok sa často vyskytuje až v masových množstvách. Stretneme sa s ním najmä v listnatých lesoch, kde najčastejšie rastie pod dubmi a bukmi. Jeho obdobie rastu sa začína na prelome mája a júna a spravidla sa končí v priebehu októbra.
Bronzák
Veľmi podobným druhom, rastúcim na rovnakých lokalitách ako predchádzajúci druh, je hríb bronzový (Boletus aereus). Je menej rozšírený a podstatne vzácnejší ako hríb dubový. Niekde sa však vyskytuje pomerne hojne, najmä v teplejších oblastiach. V prírode ho nájdeme až v letných mesiacoch. Začína rásť v júli a auguste. Najčastejšie však rastie v jesenných mesiacoch, preto ho mnohí hubári nazývajú jesenným dubákom. Má tmavý, niekedy až takmer čierny klobúk. Vyskytuje sa najmä v listnatých lesoch so sporadickým bylinným podrastom, veľmi často ho môžeme nájsť na starých, zarastajúcich lesných cestách alebo v ich okolí. Hríb bronzový rastie dlhšie ako hríb dubový. Veľakrát ho môžeme nájsť ešte koncom októbra a začiatkom novembra, keď už hríb dubový nerastie.
Smrekáč
V horských oblastiach, prevažne v smrekových lesoch, je pomerne hojne rozšírený hríb smrekový (Boletus edulis). Začína rásť v letných mesiacoch, v júli a auguste, no najviac sa vyskytuje najmä na jeseň. Keď je teplá jeseň a mierna zima, môže dokonca vyrásť aj koncom novembra alebo v decembri. Môj osobný rekord v zbere tohto hríba je 6. december, keď som našiel dve pekné mladé plodnice. Je to však naozaj výnimočné, jeho rast sa spravidla končí na konci októbra alebo v prvej polovici novembra.
Okrem vyšších polôh sa tento druh vyskytuje aj v nížinách a pahorkatinách, kde rastie pod smrekmi alebo borovicami. Hríb smrekový je medzi hubármi veľmi obľúbený, pretože zvyčajne rastie vo veľkých množstvách a v dobrých podmienkach vytvára veľké, dokonca až rekordné plodnice. Pri jeho zbere si treba dať pozor, aby sme si ho nepomýlili s veľmi podobným, nejedlým a odporne horkým podhríbom žlčovým (Tylopilus felleus), s ktorým často rastie na spoločných lokalitách.
Borák
Posledným všeobecne uznávaným druhom je hríb sosnový (Boletus pinophilus). Z tzv. pravých hríbov patrí medzi najvzácnejšie druhy. Môžeme ho nájsť len na určitých miestach. Najčastejšie rastie v borovicových lesoch na Záhorí, vzácne však aj na západnom a strednom Slovensku, kde je najhojnejší v bukových lesoch. Medzi hubármi je tento hríb mimoriadne obľúbený, pretože má tvrdú a veľmi hutnú dužinu, ktorá len málokedy červivie.
Niektorí hubári ho nazývajú aj skalák, pre jeho častý výskyt v skalnatých terénoch. Tento druh akoby vyhľadával strmé a neprístupné svahy s množstvom na povrch vystupujúcich skál, kde je veľmi náročné udržať sa na nohách, nieto ešte zbierať huby. Poznám vo svojom okolí niekoľko takýchto lokalít a takmer všetky sú z hľadiska prístupnosti veľmi problematické. Z našich pravých hríbov patrí hríb sosnový k najskôr rastúcim druhom. Ak sú priaznivé klimatické podmienky, objavuje sa už začiatkom mája. Bežne ho nachádzame v máji a júni, potom rastie od augusta do novembra.
Text a foto Ing. Ľubor Čačko