Mesiac jún pre nás – obyvateľov severnej pologule – znamená začiatok leta. Nastáva letný slnovrat, a teda najdlhší deň v roku. Stane sa tak presne 21. júna o 11:13 h LSEČ. Naopak, pre obyvateľov južnej pologule sa začína zima.
Pojmom slnovrat označujeme okamih, keď Slnko pri svojom zdanlivom ročnom pohybe dosiahne najväčšiu deklináciu a napoludnie je najvyššie nad obzorom. Slnečné lúče v tomto okamihu dopadajú kolmo na 23,5° rovnobežku severnej geografickej šírky. Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Raka.
Jav slnovratu nastáva z dvoch príčin – spôsobuje ho sklon zemskej osi a zároveň obeh Zeme okolo Slnka. V čase letného slnovratu smeruje zemská os najviac preč od Slnka (v zime, naopak, smeruje najviac k Slnku). Tento smer zemskej osi spôsobuje, že v lete na severnú pologuľu dopadá viac slnečných lúčov než na južnú. Keby zemská os nebola naklonená, nemali by sme ani ročné obdobia.
Nielen letný slnovrat, ale aj nočná obloha nám ohlasuje príchod leta. Nad obzorom vidíme letné súhvezdia – vysoko na severovýchode je to súhvezdie Labuť s Mliečnou cestou a hviezda Vega v Lýre. Na severozápade je Veľká medvedica a Lev, na juhu môžeme vidieť súhvezdia Panna a Pastier.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr môžeme vidieť počas celého mesiaca pred východom Slnka. Ak sa pozrieme vyššie na oblohu smerom na východ, zbadáme veľmi jasnú Venušu. 27. júna bude robiť Merkúru spoločnosť na oblohe aj Mesiac.
Venuša je naďalej počas celého mesiaca pozorovateľná ako Zornička na rannej oblohe pred východom Slnka. Každým dňom vychádza o niečo skôr. Na konci mesiaca ju môžeme vidieť na oblohe už od tretej hodiny v noci.
Mars vychádza nad obzor pred Venušou. Spočiatku je viditeľný od pol tretej v noci, na záver júna ho môžeme pozorovať od jednej v noci. Nájdeme ho východne od Venuše, počas celého mesiaca v súhvezdí Ryby. Jupiter vychádza v druhej polovici noci. Nad obzor vychádza skôr ako Merkúr, Venuša aj Mars. Vďaka jeho jasnosti ho určite neprehliadneme. Skôr ako Jupiter vychádza nad obzor už len Saturn.
Aj Saturn nájdeme na rannej oblohe pred východom Slnka. Koncom júna bude pozorovateľný už po jedenástej večer. Keďže zapadá v dopoludňajších hodinách, bude pre nás po celý mesiac pozorovateľný spolu s ostatnými planétami, ktoré môžeme vidieť pred východom Slnka.
Urán vychádza v druhej polovici noci. Je teda podobne pozorovateľný ako ostatné planéty. Počas prvých júnových nocí od pol štvrtej hodiny ráno, na záver júna ho uvidíme už od druhej v noci. Neptún tiež vychádza v druhej polovici noci, a to každý deň o niečo skôr. Na jeho pozorovanie si vezmime aspoň malý ďalekohľad.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov