Výskumníci z Imperial College London navrhli nový typ batérií, ktorý môže viesť k lacnému dlhodobému skladovaniu energie. Tím inžinierov a chemikov vytvoril polysulfidovo-vzduchovú redoxnú (podľa procesov redukcie a oxidácie) prietokovú batériu (PSA RFB) nie s jednou, ale s dvoma membránami. Konštrukcia prekonáva hlavné problémy tohto typu veľkokapacitných batérií a zvyšuje ich potenciál na uskladnenie energie aj z obnoviteľných zdrojov, ako sú vietor a slnko.
V batériách tohto typu sa energia uchováva v kvapalných elektrolytoch, ktoré prúdia cez články počas nabíjania a vybíjania pomocou chemických reakcií. Množstvo uskladnenej energie závisí od objemu elektrolytu, takže je ho možné ľahko rozšíriť. Elektrolyt používaný v redoxných prietokových batériách – vanád – je však drahý.
Návrh tímu Nigela Brandona a Anthonyho Kucernaka využíva ako jeden elektrolyt kvapalinu a ako druhý plyn – v tomto prípade polysulfid (síra rozpustená v alkalickom roztoku) a vzduch. Žiadna membrána však nedokáže umožniť priebeh chemických reakcií a zároveň zabrániť prechodu polysulfidu do druhej časti článku. Autori preto navrhujú použiť dve membrány, medzi ktorými je roztok hydroxidu sodného. Tento spôsob poskytol výrazne vyšší výkon, až 5,8 miliwattov na cm2. Energetické náklady takéhoto riešenia by boli asi 2,5 dolára za kilowatthodinu.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP