Rastúci dopyt po moderných a efektívnych systémoch protivzdušnej obrany motivuje aj výrobcov vojenskej techniky k vývoju nových systémov.
Aj naša krajina, rovnako ako mnoho iných, posilňuje svoju obranu proti útokom lietadiel zo vzduchu aj útokom pozemne odpaľovanými riadenými strelami na pozemné ciele. Na našom území máme ako náhradu za náš doterajší starší raketový systém S-300 umiestnenú batériu riadených striel Patriot. Ďalším naším novým obrannými prvkom budú čoskoro lietadlá F-16. Dočasne náš vzdušný priestor budú strážiť a chrániť lietadlá poľských vzdušných síl. Výrobcovia vojenskej techniky však vo vývoji nových systémov nezaháľajú.
Jedným zo známych veľkých výrobcov vojenskej techniky je aj nemecká spoločnosť Rheinmetall. Tá nedávno predstavila nový mobilný obranný protivzdušný systém Skyranger 30 HEL. Výraz skyranger by sme mohli preložiť ako nebeský strážca. Základom nového zbrojného systému je akýkoľvek obrnený transportér s usporiadaním kolies 6 × 6 a viac. Skyranger disponuje rôznymi zbraňovými systémami plniacimi špecifické úlohy. Na telese vozidla je uložená otočná robotická veža, ktorej hmotnosť je len 2,5 tony. Vo veži je zabudovaný kanón kalibru 30 × 173 mm, vyvinutý pre bojové lietadlá Saab 37 Viggen a vyrábaný švajčiarskou firmou Oerlikon. Kanón strieľa volfrámové fragmentačné náboje rýchlosťou 1 200 nábojov za minútu.
Na elimináciu nízko letiacich cieľov slúžia rakety SHORAD (Short Range Air Defense – protivzdušná obrana na krátke vzdialenosti). Strely aj kanón sú zameriavané sústavou radarov, infračervených snímačov, laserových diaľkomerov a videokamier sledujúcich potenciálne ciele v 360-stupňovom rozsahu a do vzdialenosti až 20 km.
Najnovším zbraňovým systémom mobilného systému Skyranger je laserové delo vysielajúce laserové lúče s výkonom 20 kW. Laser sa dokáže automaticky zamerať na ciele a zničiť ich. Zatiaľ je však energia lúča nedostatočná na zničenie lietadla, a preto výrobca plánuje zvýšiť výkon na 50 kW, perspektívne až na 100 kW.
RM