Astronauti budú možno raz obedovať šalát vypestovaný na pôde asteroidu. Výskumníkom sa podarilo vypestovať rímsky šalát, čili papričky a ružové reďkovky v zmesiach rašelinového machu a napodobeniny pôdy z asteroidu.
Vedci už v minulosti pestovali plodiny v mesačnej pôde, nová štúdia sa však zameriava na uhlíkaté chondritové meteority. O tých je známe, že sú bohaté na prchavé zdroje, najmä vodu, uviedla astroekologička Sherry Fieber-Beyerová z Univerzity Severnej Dakoty v Grand Forkse. Tieto meteority a ich materské asteroidy sú tiež bohaté na dôležité živiny ako dusík, draslík a fosfor.
S. Fieber-Beyerová s astrobiológom Stevenom Russellom z Wisconsinskej univerzity v Madisone porovnávali, ako sa reďkovkám, šalátu a čili papričkám darilo v materiáli, ktorý napodobňuje zloženie vesmírnych skál, v rašelinovom machu a rôznych zmesiach týchto dvoch látok. Rašelinový mach udržuje pôdu kyprú a zlepšuje zadržiavanie vody.
V zmesiach s machom rastliny rástli, umelá asteroidová pôda sa však zhutnila a nedokázala zadržiavať vodu, takže rastliny hynuli. Vedci plánujú vypestovať semená viky huňatej (Vicia villosa) vo falošnej asteroidovej zemine, nechať rastliny rozpadnúť sa a potom rastlinnú hmotu primiešať do pôdy, aby sa nezhutnila.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP