Pokusy zabrániť komárom v prenasledovaní ľudí zablokovaním ich čuchu zlyhávajú. Pri väčšine živočíchov dokážu jednotlivé nervové bunky v čuchovom systéme rozpoznať iba jeden typ pachu. Neuróny komárov Aedes aegypti ich však dokážu rozoznať viac. Ak stratia schopnosť detegovať jeden ľudský pach, naďalej môžu zachytiť iné.
Komáre cítia pach pomocou tykadiel a malých výrastkov v blízkosti ústnych orgánov. Pomocou senzorov v čuchových nervových bunkách dokážu zistiť chemické látky, ako je CO2 z vydychovaného dychu alebo zložky telesného pachu. Neurobiológovia z Rockefellerovej univerzity v New Yorku zistili, že namiesto jedného typu senzora na jednu bunku tvoria komárie neuróny skôr zmyslové uzly. Niektoré z čuchových nervových buniek produkovali elektrické signály v reakcii na viaceré chemické látky, ktoré sa vyskytujú u ľudí, ako sú oktenol a trietylamín – detegovali teda viac ako jeden typ pachových molekúl.
Vyrobiť repelenty, ktoré by komárom bránili v detekcii vôní človeka, by mohlo byť zložité. Možno namiesto toho, aby sme sa usilovali maskovať ich pred naším vyhľadávaním, by bolo lepšie nájsť odoranty, ktoré komáre nerady cítia, ponúka myšlienku neurológ Anandasankar Ray z Kalifornskej univerzity v Riverside. Takéto látky môžu komáre zmiasť alebo podráždiť a odpudiť ich.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP