Fyzik Dominik Kraus s kolegami z Univerzity v Rostocku v Nemecku zistili, že keď sa polyetyléntereftalát alebo PET stlačí na približne miliónnásobok zemského atmosférického tlaku a zahreje na tisíce stupňov Celzia, vytvorí nanodiamanty. Planéty patriace do kategórie ľadových obrov, ako sú Neptún a Urán, majú podobné teploty, tlaky a kombinácie chemických prvkov ako materiály použité vo výskume, čo naznačuje, že na týchto planétach môžu pršať diamanty. Podľa výskumníkov by sa nová technológia mohla použiť na výrobu nanodiamantov s využitím v kvantových zariadeniach a iných aplikáciách.
Vedci testovali lasery na vzorkách plastu. Každý laserový záblesk vyslal do plastu rázovú vlnu, ktorá v ňom zvýšila tlak a teplotu, a vytvorili sa nanodiamanty. Predchádzajúce pokusy tvorili diamanty stlačením zlúčenín vodíka a uhlíka. PET, ktorý sa bežne používa na balenie potravín a nápojov, však obsahuje nielen vodík a uhlík, ale aj kyslík. Vďaka tomu lepšie zodpovedá zloženiu ľadových obrov.
Podľa D. Krausa sa zdá, že kyslík pomáha pri tvorbe diamantov, a to tak, že kyslík vysaje vodík a zanechá tak uhlík, ktorý potom môže tvoriť diamant. Takto vytvorené nanodiamanty by sa mohli ľahšie prispôsobiť pre zariadenia využívajúce diamant s defektmi, kde napríklad atómy dusíka nahrádzajú niektoré atómy uhlíka.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP