V civilizácii Mayov nebolo kakao určené len pre elitu, ale konzumovalo sa na všetkých úrovniach spoločnosti. Rituály s kakaom sa pravdepodobne odohrávali u všetkých, podobne ako Deň vďakyvzdania, uvádza archeologička Anabel Fordová z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare.
Kakao bolo pre Mayov posvätné, konzumovalo sa pri rituáloch a používalo sa ako platidlo. Kakaovník pravý (Theobroma cacao) sa spájal s bohom kukurice Hun Hunahpu. Vedci dosiaľ nachádzali kakao v obradných nádobách a pri pohreboch elity, z čoho usudzovali, že jeho používanie bolo obmedzené na tých najvyššie postavených.
A. Fordová a jej tím preskúmali 54 črepov z obdobia rokov 600 až 900. Črepy pochádzali z pohárov, misiek na miešanie, servírovacích tanierov a váz. Všetky sa našli v obytných a obradných budovách rôznej veľkosti a postavenia z centra a okolia mayského mesta El Pilar na terajšej hranici Guatemaly a Belize. Vedci hľadali zlúčeninu teofylín, ktorá sa nachádza v kakau – našli ju vo viac ako polovici vzoriek na všetkých typoch keramiky a v celom sociálnom kontexte. Skúmať chcú však nielen to, kto kakao konzumoval. Lepšou otázkou je pochopiť, kto ho pestoval, tvrdí A. Fordová, pretože práve títo ľudia mali k cennej komodite pravdepodobne najlepší prístup.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP