Keď sa hodvábu priadky morušovej dodá kovový kúpeľ, vlákna sa môžu stať silnými a tuhými, v niektorých prípadoch až o 70 % pevnejšími ako hodváb upradený pavúkmi. Keby sme dokázali takýto materiál masovo vyrábať, využitie by bolo široké – švy, umelé väzy a šľachy, dokonca aj športové vybavenie by mohlo získať pavúčie vylepšenie.
Získať dostatok materiálu bolo vždy zložité. Hodváb z priadky morušovej je jednoduchý na zber, ale nie až taký pevný. A pavúčí hodváb, ktorý je symbolom pevnosti a húževnatosti, nie je práve jednoduché získať. Na rozdiel od priadky morušovej sa pavúky nedajú chovať v dôsledku ich teritoriálnej a agresívnej povahy, objasňuje biológ Zhi Lin, spoluautor štúdie z Tianjinskej univerzity v Číne.
Vedci ako východisko použili zámotky priadky morušovej. Najprv jemnými metódami, aby nezničili hodvábne proteíny, odstránili vonkajší gumovitý povlak. Potom pretlačili vzniknutý hodvábny kal cez rúročku a vytlačené hodvábne vlákno kúpali v roztoku obsahujúcom zinok a ióny železa. Nakoniec ho natiahli na dlhé vlákna. Ponorenie do kovu mohlo byť dôvodom, prečo boli niektoré vlákna také silné – Linov tím zistil v hotových vláknach zinočnaté ióny. Podľa niektorých iných vedcov však skutočnou inováciou mohlo byť to, že sa im podarilo rozpliesť hodváb menej škodlivým spôsobom.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP