Vibrácie sa dobre šíria cez čeľustné kosti do vnútorného ucha. Toto zistenie by mohlo viesť k lepším načúvacím prístrojom pre ľudí s poruchami sluchu. V súčasnosti sú už známe konštrukcie, ktoré sa pripínajú na zuby (stoličky) a zvuk prijímajú bezdrôtovo z mikrofónu umiestneného za uchom. Technik Jianxiang Tao a jeho kolegovia z Univerzity Tchung-ťi v Šanghaji chcú zmeniť zubné implantáty na načúvacie prístroje. Elektronika, ktorá prenáša zvukové vibrácie, by bola zabudovaná do časti umelého zuba ukotveného v čeľustnej kosti.
Výskumníci aplikovali rôzne zvuky na zubné implantáty, prirodzené zuby a mastoidné kosti za uchom 38 ľudí s poruchou sluchu. Zo širokého rozsahu frekvencií dobrovoľníci počuli zvuky cez implantáty rovnako dobre alebo aj lepšie ako cez prirodzené zuby alebo mastoidné kosti. Zubné implantáty v prednej časti čeľuste fungovali lepšie ako implantáty smerom k zadnej časti čeľuste. Môže to byť spôsobené tým, že čeľustná kosť v prednej časti úst je tvrdšia ako vzadu. Dolné zuby a implantáty pritom fungovali pri prenose zvuku rovnako dobre ako horné.
V porovnaní s tradičnými načúvacími prístrojmi by tie so zubnými implantátmi mohli ponúknuť vynikajúce utajenie, dobrý komfort a lepšiu kvalitu zvuku, uviedol J. Tao.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP