Prieskum Bahamských brehov – zoskupení podmorských plošín obklopujúcich súostrovie Bahamy – odhalil 92 000 km2 morských tráv. Táto plocha sa rovná približne polovici rozlohy Floridy. Objav rozširuje odhad celosvetovej plochy pokrytej morskými trávami o 41 %, čo má potenciálny prínos pre klímu Zeme, tvrdí morský biológ Oliver Shipley.
Morské trávy dokážu zachytávať uhlík po tisícročia 35-krát rýchlejšie ako tropické dažďové lesy. Podľa odhadov môže novozmapovaná morská préria ukladať až 630 miliónov ton uhlíka, čo je približne štvrtina uhlíka, ktorý zachytávajú morské trávy na celom svete.
Zmapovanie takého množstva morskej trávy bolo náročnou úlohou. Na základe satelitných pozorovaní sa O. Shipley spolu s kolegami ponorili 2 542-krát, aby zblízka preskúmali morské lúky. Tím tiež získal na pomoc osem žralokov tigrích, ktorým na chrbty pripevnil kamery a sledovacie zariadenia.
Výskumníci už predtým navrhli sledovanie morských korytnačiek a sirén pasúcich sa na morskej tráve, aby našli pastviny. Žraloky tigrie sa však ukázali ako lepšia voľba, pretože sa pohybujú ďalej a hlbšie.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP