Od nového roku vychádza časopis Quark v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu (SKN) v Levoči aj v špeciálnej verzii pre nevidiacich a slabozrakých. O sprístupňovaní časopisov a ďalších aktivitách pre zrakovo znevýhodnenú verejnosť sme sa rozprávali s Danielou Dubivskou, šéfredaktorkou redakcie periodík v SKN.
Aké služby poskytuje SKN v Levoči?
To je naozaj široká otázka. V SKN, ktorá má v rámci Slovenska jedinečné postavenie, funguje šesť oddelení. Činnosť všetkých menovať nebudem, hoci každé plní dôležitú úlohu. Vo zvukových štúdiách sa načítavajú knihy aj časopisy, robia to profesionálne skúsení načítavatelia. Ide o pomerne náročnú prácu, zdanlivo jednoduchú, ale v skutočnosti namáhavú, vyžadujúcu kvalitný výkon z oboch strán – réžie aj načítavateľa.
Na oddelení tlače a expedície prebieha tlač brailových kníh, časopisov aj iných dokumentov a tiež reliéfnych obrázkov. Občas ich prikladáme pri rôznych príležitostiach kvôli spestreniu aj k našim časopisom. Reprezentatívnym výsledkom kombinácie braila, reliéfov a čiernotlače je náš nástenný reliéfny kalendár, za ktorý sme získali v minulosti už viacero ocenení pre jeho osobitú podobu. A verím, že aj vďaka škále zaujímavých tém. Je to úsilie priblížiť nevidiacim používateľom najmä to, čo je problematické reálne spoznať hmatom, teda rôzne monumenty alebo to, s čím prichádzajú do kontaktu zriedka. V tomto roku sme siahli po téme Z ríše húb. V minulom sme sa venovali téme Braillovho písma, reliéfnej grafike a osobnosti Louisa Brailla, čo bolo tiež zaujímavo poňaté aj vďaka spolupráci so Slovenskou autoritou pre Braillovo písmo (SABP).
Mgr. Daniela Dubivská je 11 rokov redaktorkou, z toho dva roky šéfredaktorkou redakcie časopisov pre nevidiacich a slabozrakých v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Vyštudovala dejiny filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Pracovala ako redaktorka denníka Korzár, redaktorka redakcie umeleckého vysielania Slovenského rozhlasu, šéfredaktorka TV Levoča a externá spolupracovníčka denníka Pravda. Už 10 rokov vedie v SKN Literárny klub pre nevidiacich a inak postihnutých a 37 rokov je členkou Spišského literárneho klubu v Spišskej Novej Vsi. Je autorkou troch básnických zbierok – Karavána rýb, Žena v cudzom brlohu a Vinná z mlčania. K jej záľubám patria literatúra, hudba, film a výtvarné umenie.
Oddelenie knižnično-informačných služieb zabezpečujúce výpožičky kníh našim čitateľom na CD aj v MP3 formáte a Braillovom písme aj e-braile. Ale to by bola téma pre mojich kolegov – vedúcich jednotlivých oddelení.
Oddelenie redakcie poskytuje svojim predplatiteľom časopisy rôzneho druhu v braili, zvuku a zväčšenej čiernotlači, no venuje sa aj iným činnostiam.
Čomu sa venujete v redakcii periodík pre nevidiacich?
Venujeme sa najmä dôkladnej príprave a tvorbe periodík a kalendárov, ktoré majú rôznu podobu, a tiež tvorbe príloh, ktoré sú síce sporadickou záležitosťou, no usilujeme sa nimi obohatiť bežnú tlač. V minulosti to boli prílohy o varení, záhrade, pre lúštiteľov či príloha vtipov o nevidiacich, čo možno niekomu znie paradoxne, ale ich zberateľom je práve nevidiaci zostavovateľ.
Súčasťou našej činnosti je aj organizovanie literárnych klubov. Tie majú tri formy – stretnutia na pôde SKN, výjazdové stretnutia nazvané Klubovania na cestách a Klubovanie na Čingove ako celoslovenský literárny tábor. Pozývame si tam zaujímavých renomovaných literárnych hostí a poskytujeme autorom odbornú spätnú väzbu na ich tvorbu. V tomto roku uzrie svetlo sveta už druhý zborník nevidiacich a slabozrakých autorov pri príležitosti 10. výročia nášho klubu, ktorý vediem spolu s kolegom Jankom Petríkom. Obaja totiž píšeme poéziu, sme dlhoročnými členmi Spišského literárneho klubu v Spišskej Novej Vsi a táto práca nás mimoriadne teší a dáva zmysel vďaka výsledkom.
Radi pripravujeme našim čitateľom aj haptické výstavy, ktoré sa tešia záujmu a radosti zo zážitku. Spolupracujeme na nich najmä so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Práve v spolupráci s ním vznikol aj tohtoročný reliéfny kalendár.
Koľko časopisov u vás vychádza a v akej periodicite?
V súčasnosti vydávame 18 periodík, ktoré pripravujú štyria redaktori. Od nového roku pribudol Quark, z čoho máme veľkú radosť. Naše periodiká vychádzajú ako dvojtýždenník, mesačníky, dvojmesačníky a štvrťročníky. Periodicita sa časom menila, podľa záujmu a potreby čitateľov sme ju upravovali, aj vzhľadom na potrebu držať krok s aktuálnosťou.
Máme časopis, ktorý reflektuje dianie vo svete zrakovo a inak postihnutých ľudí, prináša rozhovory so zaujímavými osobnosťami so zrakovým a iným postihnutím, to je napríklad zvukový časopis Prameň. Nový život má spravodajsko-publicistický charakter a poskytuje servis zaujímavých aj užitočných rád či zmien v zákonoch, prináša rozhovory a informácie o podujatiach, dáva veľký priestor dopisovateľom, ktorí informujú o svojich aktivitách či úspechoch.
Pre športovcov máme časopis Pohyb, pre šachistov Šach, literátov a umelcov Kultúrno-literárny výber s dielňou pre autorov, kde môžu svoje texty publikovať kvalitní píšuci autori. Vydávame Akord pre hudobníkov, Vierku pre ženy, Novet o vede a technike, ktorý zachytáva pokrok v technológii uľahčujúcej život nevidiacim, ekumenický časopis Nádej, pre mládež Mladosť, monotematický časopis Rozhľady, pre masérov sú tu Dotyky. A z časopisov Slovenka, Život, Diabetik, Zdravie, ktoré vychádzajú pre vidiacu verejnosť, preberáme a zostavujeme vlastnú kompiláciu.
Časopisy autorsky obohacujú redaktori a pestré sú aj vďaka externým spolupracovníkom a našim dopisovateľom.
Ako vyberáte články a informácie pre nevidiacich a slabozrakých?
Snažíme sa vyhnúť povrchnosti a komercii, aj keď si myslím, že aj po tomto type informácií ľudia prahnú. Hlavným kritériom sú však pre nás objektivita a odbornosť, ak ide o články, ktoré majú mať takýto charakter, a samozrejme, sprístupňujeme informácie, ktoré by mohli našich čitateľom vzhľadom na ich zdravotné znevýhodnenie zaujať. Články a rozhovory, ktoré motivujú a ukazujú, čo všetko títo ľudia robia, dokážu a chcú a aké sú ich možnosti realizácie v praktickom živote. Ukazujú iným, ako na to, aby uspeli. Hovoria o ich snoch a o tom, že ich láka mnoho vecí, podobne ako nás. Nie sú tu rozdiely, rozdiel môže byť len v pohľade, ako daného človeka vnímame my.
Za rozhovor ďakuje redakcia Quarku
Foto L. Kralovičová
Ak nám do 31. januára 2023 pošlete správnu odpoveď na otázku:
Načo slúžia tri krížiky v elektronickej verzii časopisov pre nevidiacich?
zaradíme vás do žrebovania o reliéfny kalendár na rok 2023 s názvom Z ríše húb z produkcie Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
Vaše odpovede posielajte na adresu: Redakcia Quark, Staré Grunty 52, 840 01 Bratislava alebo na odpovednik@quark.sk.