V decembri minulého roku vedci z National Ignition Facility (NIF) v Livermore v Kalifornii zapálili riadenú jadrovú syntézu, ktorá po prvýkrát viedla k čistej produkcii energie. Z kapsuly s palivom veľkosti bobuľky korenia, ktorá bola zahriata laserovým impulzom s energiou 2 milióny joulov, vyšiel výbuch s energiou 3 milióny joulov.
Štiepne reaktory využívajú ťažké atómy, napríklad uránu: tie uvoľňujú energiu, keď sa rozpadajú na ľahšie atómy. Takto vyrábať energiu je pomerne jednoduché, je to však nočná mora pre životné prostredie, pretože zvyšky rádioaktívneho odpadu môžu zostať nebezpečné stovky tisícročí. Fúzia, pri ktorej sa ľahké atómy spájajú a vytvárajú ťažšie, neprodukuje takýto dlhodobý odpad, ale je oveľa ťažšie ju dosiahnuť.
Zlúčenie atómov si vyžaduje kombináciu vysokého tlaku a teploty. O tie sa na Slnku, kde sa protóny z atómov vodíka spájajú a vytvárajú hélium, stará silná gravitácia. V NIF túto prácu vykonal záblesk energie zo 192 laserov namierených na kapsulu naplnenú deutériom a tríciom (ťažkými druhmi vodíka). Výsledok vysoko prekonal 1,3 milióna joulov energie vyprodukovanej v predchádzajúcom experimente, ešte to však nie je dosť na prevádzku laserových zdrojov a ďalších systémov NIF. Napriek tomu ide podľa niektorých vedcov o potenciálny prielom porovnateľný s vynálezom tranzistora alebo prvým letom bratov Wrightovcov.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP