Skamenelina ryby stará 319 miliónov rokov odhalila najstarší príklad dobre zachovaného mozgu stavovca. CT skenovanie ukázalo, že lebka obsahuje mozog a lebečné nervy. Podľa vedcov objav ukazuje ranú evolúciu hlavnej skupiny súčasných rýb – lúčoplutvých. Lúčoplutvovce majú chrbticu a plutvy podopreté kostenými tyčinkami nazývanými lúče.
Mozog patrí Coccocephalus wildi, rybe veľkej približne ako pleskáč, ktorá plávala v ústí riek a živila sa malými kôrovcami, vodným hmyzom a hlavonožcami.
Mäkké tkanivá ako mozog sa zvyčajne rýchlo rozpadajú a len veľmi zriedkavo fosilizujú. Keď však táto ryba uhynula, mäkké tkanivá jej mozgu a lebečných nervov boli počas procesu fosilizácie nahradené hustým minerálom, ktorý zachoval ich trojrozmernú štruktúru s vynikajúcimi detailmi.
Sam Giles z Birminghamskej univerzity v Anglicku uviedol: Nález trojrozmerne zachovaného mozgu stavovca nám poskytuje prekvapivý pohľad na nervovú anatómiu lúčoplutvovcov. Prezrádza nám komplikovanejší vzorec evolúcie mozgu, než naznačujú žijúce druhy, čo nám umožňuje lepšie definovať, ako a kedy sa vyvinuli súčasné kostnaté ryby. Vedci sa domnievajú, že C. wildi bol dlhý 15 až 20 cm. Keď ryba uhynula, bola rýchlo pochovaná v sedimentoch s malou prítomnosťou kyslíka. Takéto prostredie mohlo spomaliť rozklad mäkkých častí tela.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP